Три сценарија за велико финале између Београда и Приштине

Танјуг
Три сценарија за велико финале између Београда и Приштине

Приштина - Три су сценарија за "велико финале" између Београда И Приштине, констатовано је на конференцији у организацији Истраживачког института за европске послове и развој (РИДЕА) и Групе за истраживање балканске политике (БПРГ), уз подрску норвешке Амбасаде.

Судећи према ономе што преноси приштинска Коха диторе, ниједан од та три сценарија, међутим, заправо не подразумијева компромис, на чему инсистира Србија.

Први сценарио је наставак "статуса кво", по формули "чекати и видјети", односно "прекинути" у одређеном тренутку за који се процијени да је повољан.

То би, као и до сада, значило наставак политичких и техничких преговора у одвојеним аспектима, без општег оквира и јасно дефинисаних циљева и рокова.

Тај сценарио, вјерују учесници скупа, није одржив, а Приштина, бар како је оцијењено, од њега нема користи.

Други могући сценарио подразумијевао би потписивање свеобухватног споразума о потпуној нормализацији односа Београда Приштине, који би за резултат имао узајмно признавање.

Реалнија, односно "мекша" верзија овог сценарија подразумијева правно обавезујући споразум, којим би се Србија сагласила са придруживањем Косова међународним организацијама, на првом мјесту УН, али без формалног признавања косовске независности.

Трећи сценарио подразумијева потпуну нормализацију односа, укључујући међусобно признавање, путем "ре-регулације границе", што, како наводи Коха, "садржи одређене ризике и непознанице, укључујући и могућност да дестабилизује цијели регион".

Међутим, оцијењено је да сваки споразум представља успјех и отварање пута за потпуну нормализацију односа између "двије стране", стабилизујући регион и обезбјеђујући брже усмјеравање ка чланству у ЕУ.

Императив је, додаје се, да споразум има потпуну подршку свих, уз пружање јасних гаранција ЕУ, без двосмислености, а сам процес би требало да буде политички и друштвено свеобухватнији и транспарентнији.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана