Šta je EU zaključila: Kosovo, opomena zbog Rusije i viza

Agencije
Šta je EU zaključila: Kosovo, opomena zbog Rusije i viza

Luksemburg - Savjet ministara EU spremio nacrt zaključaka šefova diplomatija EU o Srbiji. Za brzinu pregovora sa EU ključni vladavina prava i Kosovo, navodi Beta.

U dokumentu, u koji je imala uvid agencija Beta, kaže se da je za Beograd i Prištinu “normalizacija odnosa s Prištinom, uključujući pravno obavezujući sporazum, ključno bitna za njihov napredak na evropskom putu i suštinski važna za postojanu regionalnu stabilnost”.

Takođe, pozdravlja se “poslije dugog kašnjenja pokrenuti rad” na izradi statuta Zajednice srpskih opština u skladu s Briselskim sporazumom i očekuje od obije strane da se “konstruktivno angažuju u sprovođenju postignutih dogovora”, uključujući “prevazilaženje prepreka u primeni sporazuma o energiji”.

Savjet ministara poziva Srbiju da učini važne korake u reformi vladavine zakone, posebno kad je riječ o nezavisnosti i djelotvornosti pravosuđa, uz “opipljive i stalne rezultate” u istragama i presudama vezanim za suzbijanje korupcije, organizovanog kriminala i pranja novca, stoji u nacrtu zaključaka proširivanju o kojima raspravljaju ministri EU.

“Pomanjkanje napretka na polju slobode izražavanja izaziva sve veću zabrinutost”, takođe se podvlači i kaže da srpske vlasti moraju “jamčiti bezbjedne uslove neometanog upražnjavanja slobode izražavanja i nezavisnosti medija kao prioritnog zadatka, uključujući jačanje napora za istragu napada na novinare”.

Savjet ministara EU pozdravlja nanovo istaknutu predanost srpske vlade evropskim integracijama kao strateškom cilju, ističu šefovi diplomatija EU i podvlače da to djelotvornije i nedvosmisleno treba da se predoči i u javnoj raspravi.

“Hitno je potreban pomak u radu nezavisnih tijela i demokratskih ustanova, uključujući i parlamentarni nadzor, kao i ustavne reforme”, navod se u nacrtu i traži “napredak u valjanom radu nezavisnih tijela, demokratskih ustanova, parlamentom nadzoru i ustavnoj reformi”.

Takođe se navodi da Savet ministara ponovo poziva Srbiju da se postepeno uskladi sa zajedničkom spoljnom i bezbjednosnom politikom EU, u skladu s pregovaračkim okvirom, “i prvenstveno preokrene sadašnje odstupanje od toga”. Tu se, prije svega misli, na politiku Srbije prema Rusiji, koja je pod sankcijama EU.

Od Srbije traži i da se “uzdrži od udaljavanja od zajedničke politike EU o vizama”, uz opasku da je “razlog zabrinutosti” nova praksa Srbije kad je riječ o sklapanju sporazuma s državama u svijetu.

Kad su u pitanju ekonomske reforme, ministri EU povoljno ocijenjuju napredak i ohrabruju Srbiju da dodatno poboljša uslove poslovanja, “uhvati se u koštac s javnim dugom i dalje ode u sprovođenju strukturnih reformi, naročito u energetici i transportu, tržištu rada, poreskoj upravi, javnim nabavkaka, uključujući privatizaciju državnih preduzeća”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana