Шешељ: Сребреница наша мрачна тачка

Агенције
Шешељ: Сребреница наша мрачна тачка

Београд - Кључна српска компромитација је Сребреница, и то је најмрачнија тачка на српској страни у овоме рату, изјавио је Војислав Шешељ.

"Не треба бежати од тога", рекао је у емисији Централни дневник сарајевске Фејс телевизије лидер СРС Војислав Шешељ.

"Злочине никада нисам оспоравао, ја не оспоравам ни злочин у Сребреници, али тврдим да то није био геноцид. Погледајте конвенцију о геноциду", рекао је он.

Он је додао да су постојала три логора у Приједору гдје су људи убијани, малтретирани и пљачкани. "То су били и цивили. Ја не оспоравам злочине у Приједору". На питање да ли је чуо за Томашицу, одговорио је да је у посљедње вријеме за то чуо, и то из медија, не раније.

Шешељ је рекао да никада није штедио ни злочинце са српске стране.

"Ја сам један једини човек у Србији који је био спреман да отворено уђе у коштац са Арканом док је био жив и моћан. Држава се од њега бојала, Милошевић му није могао ништа", рекао је.

"Аркан је био злочинац, наравно, и пре рата... Злочинац је био под фирмом Савезне службе Државне безбедности... И у Зворник кад је долазио 1992, долазио је полицијским колима савезног СУП-а, са ротацијским светлима... И за паре је ратовао - 350.000 марака, по налогу Биљане Плавшић, дала му је локална власт у Зворнику да би ратовао у Зворнику... Дошао је са 39 људи, укупно 40", рекао је Шешељ.

Упитан о Ратку Младићу, рекао је да га није познавао прије његовог доласка у Хаг. "У току рата смо се само у пролазу срели у Београду, и тада је био у цивилном оделу, да га нисам у први мах препознао".

Шешељ је казао да је Младић тада био против Караџића, а да је он држао страну Караџићу.

"Са Караџићем сам био у солидним односима, не баш нарочито пријатељским", рекао је он, додајући да су са њим већи пријатељи били Добрица Ћосић, Војислав Коштуница, Зоран Ђинђић...

"Караџић у Хагу и одговара за туђу кривицу, не може он имати под контролом сваки делић РС и одговарати за злочине који су се тамо десили", додао је.

Жао ми је што је дошло до толиких жртава са свих страна, око 100.000 жртава је било у БиХ, казао је Шешељ. "Рат је задесио и једне и друге и треће... Може се сада лицитирати ко је имао више жртава, али то није утеха за појединачне жртве и њихове породице, којима је најтеже. Морали би неко искуство из тога да извучемо, али то искуство је очигледно тешко извући".

На констатацију да политичари БиХ нису реаговали на његов излазак, за разлику од њихових колега из Хрватске, Шешељ је рекао да су они интелегентнији. "Боље ме познају, прошли смо сличну школу мишљења... Нису се упецали као Хрвати".

Шешељ је рекао да има забрану да напушта границе Србије, да је накнадно добио и забрану за КиМ, али да би, да није тога, дошао у Сарајево. Како је додао, мисли да би ту било људи који би га лоше, али и оних који би га лепо дочекали. "То је мој родни град... дошао бих у Сарајево... Па, и у Београду има оних који ме мрзе".

Шешељ је поновио да неће добровољно ићи у Хаг, а да ли ће испоручити - да то треба питати српске власти.

"Не кајем се ни због чега што сам у животу радио, да се ствари понове, сада бих био вештији, због искуства", рекао је Шешељ додајући да није направио неку грешку због које бих се стидео.

"То јесам ли или нисам злочинац, људи могу да цене како хоће... За 12 година хашког оптужеништва нису могли да ме доведу у везу ни са једним јединим конкрентим злочином, нити да повежу ни једног српског добровољца СРС, кога са ја послао у рат, са конкретним злочином који се негде десио... Е, ја сам због тога поносан", рекао је Шешељ.

Он је рекао да је Додик, који је окренут Русији, најснажнија патриотска линија у РС.

Упитан да ли је подршка Додику компензација за Косово, рекао је да нема компензације за Косово.

"Сада нема шансе да повратимо Косово, али имаћемо за 10, 20, 50, 200 година... Не смемо одустати од те идеје", рекао је лидер радикала, додајући да се Србија после 500 година ослободила од Турака јер је веровала у ту идеју.

Говорећи о БиХ, рекао је да докле год се поштује Дејтонски споразум, СРС не доводи у питање интегритет БиХ. Али, додаје Шешељ, "то је тако срочено уставно решење да БиХ не може да функционише кад се странци повуку, јер не постоје уставне институције таквог опстанка", и да централна власт нема такве ингеренције.

Шешељ је, говорећи о Милошевићу, рекао да је радио лоше, јер "није успео да одбрани српске територије, и очува ту скраћену Југославију, што није одбранио КиМ". "И највише је сам допринео да се деси петооктобарска поплава... Он је ушао у сукоб са нама, ми нисмо хтели тај сукоб, два месеца пре тога".

Он је, такође, навео да у српским медијима за њега нема простора, окривљујући за то актуелну власт у Србији.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана