Svjedoci se pohvalno izrazili o kapetanu Draganu

Srna
Svjedoci se pohvalno izrazili o kapetanu Draganu

Beograd - Pred Županijskim sudom u Splitu, gdje je nastavljeno suđenje za navodni ratni zločin Draganu Vasiljkoviću zvanom Kapetan Dragan, četiri svjedoka odbrane pohvalno su se izrazila o optuženom i navela da je riječ o profesionalnom vojniku.

Svjedok Branko Lakić rekao je da je početkom marta 1993. godine osnovan Nastavni centar za obuku vojske u Bruškoj, da je kuhinja osnovana nešto kasnije, te da u kuhinji nije radio Pero Dragišić, niti da takvu osobu poznaje, saopšteno je iz Dokumentaciono-informativnog centra "Veritas".


I ovim svjedočenjem je diskreditovan iskaz svjedoka optužbe Pere Dragišića, kao krunskog i jedinog svjedoka optužbe u odnosu na 2. tačku optužnice o navodnom ubistvu dva hrvatska vojnika zarobljena u selu Dragišić.

Svjedok Vujo Kusalo potvrdio je da je u Okružnom zatvoru u Kninu radio od avgusta 1991. godine, da je o svim zatvorenicima vođena pedantna evidencija i da je u prostoru stare bolnice, gdje se nalazio okružni zatvor, već od ranije bio pritvor za zarobljenike s ratišta i da nije bilo drugog zatvora na području Knina.

Kusalo je dodao da Kapetana Dragana nikada nije vidio u prostoru zatvora.

Miloš Krnjeta svjedočio je o osnivanju Nastavnog centra Bruška i naveo da je glavni instruktor za obuku u tom centru bio upravo Kapetan Dragan, koji je bio izuzetno profesionalan i da je u kampu vladala disciplina i strogo profesionalni odnos.

"S obzirom na to da je kamp bio pokriven mojim obavještajcima, potpuno sam siguran da se u tom kampu nikada nije dogodilo niti jedno ubistvo", naveo je je Krnjeta.

Svjedok Slobodan Tarbuk potvrdio je da je na području Gline u junu i julu 1991. godine boravila tenkovska jedinica JNA koja je služila kao tampon zona između sukobljenih strana.

Tarbuk je odbacio svaku mogućnost da je jedinica JNA bila u koordinaciji sa bilo kojim drugim vojnim ili paravojnim jedinicama na tom području, osim što je djelimično bila popunjavana iz rezervnog sastava s pješadijom koja je štitila tenkovsku jedinicu.

On kaže i da nije postojala nikakva mogućnost da bi Kapetan Dragan komandovao tenkovima JNA i da je imao animozitet prema JNA, ali da je, uprkos tome, bio vrhunski vojnik i profesionalac koji je insistirao na striktnom poštovanju pravila ratovanja i na humanom odnosu prema nesrpskom stanovništvu.

Kapetan Dragan optužen je da je kao komandant Jedinice za posebne namjene u sastavu paravojnih srpskih jedinica, odnosno komandant Nastavnog centra za obuku pripadnika specijalnih jedinica "Alfa", postupao protivno odredbama Ženevske konvencije.

Na teret mu se stavlja da je tokom juna i jula 1991. godine u zatvoru na Kninskoj tvrđavi, te tokom februara 1993. godine u Bruškoj kod Benkovca, mučio, zlostavljavo i ubijao zarobljene pripadnike hrvatske vojske i policije.

Kapetan Dragan optužen je i da je tokom jula 1991. godine u Glini, u dogovoru sa komandantom tenkovske jedinice JNA izradio plan napada na tamošnju policijsku stanicu, te prigradsko naselje Jukinac, sela Gornji i Donji Viduševac, a potom i plan za njihovo zauzimanje.

Prema optužnici, tokom tog napada su oštećeni i uništeni civilni objekti, stanovništvo je natjerano u bijeg, opljačkana je imovina, a ubijeni su i ranjeni civili, od kojih je jedan strani novinar.

U ponedjeljak i utorak, 29. i 30. maja, pred Županijskim sudom u Splitu video-linkom iz Beograda svjedočiće još desetak svjedoka odbrane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana