Hrvatska prodaje imovinu Srbije

novosti.rs
Hrvatska prodaje imovinu Srbije

Počela trgovina imovinom koju su srpska preduzeća imala na Jadranu, a prva ponuđena zgrada u vlasništvu ministarstva odbrane. "Kralj toalet papira" dao najvišu ponudu za objekat u Baškoj Vodi

Nekadašnje čuveno vojno odmaralište u Baškoj Vodi prva je nekretnina koju su hrvatske vlasti stavile na tender po novom Zakonu o upravljanju državnom imovinom, kojim se omogućava zakup nekretnina koje su pripadale preduzećima, institucijama i bankama iz bivše Jugoslavije, a koje je Hrvatska 1991. godine prenijela na sebe.

Bivši hotel "Sutjeska", kasnije "Hrvatska", gradila je sarajevska "Hidrogradnja", da bi ga krajem osamdesetih godina dala Saveznom sekretarijatu narodne odbrane SFRJ uz uslov da oni hotel dovrše, ali da određeni broj radnika "Hidrogradnje" može tu da ljetuje u sezoni. Pošto ga Savezni sekretarijat nije dogradio, prema riječima advokata Zorana Ristića, predsednika Udruženja "Oduzeta imovina", "Hidrogradnja" je naknadno, uz finansijsku podršku vojske, sagradila još jedan sprat.

"Pred sam rat, tadašnje Ministarstvo odbrane SFRJ, čiji je pravni sljedbenik Ministarstvo odbrane Srbije, upisalo se u zemljišnim knjigama, u Makarskoj, kao vlasnik ovog trospratnog zdanja sa 180 soba, na 12.500 kvadrata bruto površine" kaže Ristić.

Na početku rata, hotel je, baš kao i sve ostale srpske nekretnine, oduzela hrvatska država i prenijela na sebe. Dugo je bio pod zakupom, da bi, na osnovu Odluke hrvatske vlade, Ministarstvo državne imovine objavilo 13. septembra javni poziv za kupovinu. Rok za prikupljanje ponuda istekao je 26. oktobra i do tog datuma pristigle su tri obavezujuće ponude. Najvišu cijenu od oko dva miliona evra ponudilo je trgovačko društvo "Marea alta" iz Makarske, u vlasništvu hercegovačkog biznismena Petra Ćorluke, poznatog kao "kralj toalet papira", koji je zgrnuo bogatstvo na proizvodnji i prodaji brenda "Violeta".

Za hotel s dvije zvijezdice nadmeće se i zagrebačka "Adria Koust turizam", čiji su osnivači najmoćniji čovek hrvatskog rukometa Zoran Gobac, kao i vlasnik Prvog plinarskog društva Pavao Vujnovac i član uprave firme Damir Spudić. Treću ponudu dala je slatinska firma "Maros nekretnine".

"Obavijestili smo o cijelom slučaju Direkciju za imovinu Republike Srbije, koja prikuplja podatke o vlasništvu naših institucija i firmi koje se potražuju širom Hrvatske - kaže Ristić. - Oko ovog hotela još nije vođen sudski spor i vjerovatno se on zato našao prvi na listi nekretnina za otuđenje. Ali ni naša strana neće sjedeti skrštenih ruku.

Udruženje "Oduzeta imovina" obratilo se Komitetu za ljudska prava UN u Ženevi, tužeći Hrvatsku zbog diskriminacije pred zakonom, a sprema se i za arbitražu u Hagu. Pred hrvatskim sudovima trenutno se, inače, vodi oko 180 slučajeva koji se odnose na povraćaj imovine firmi iz Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana