Bijeljina: Pobjednik hor “Lola” iz Beograda

Agencije

Bijeljina - Akademski hor “Ivo Lola Ribar” iz Beograda pobjednik je horskih Majskih muzičkih svečanosti u Bijeljini, prema ocjeni publike i žirija.

Zlatne medalje osvojili su horovi “Jovan Jovanović Zmaj” iz Novog Sada, Mješoviti hor Srednje muzičke škole iz Zenice i Hor “Živorad Grbić” iz Valjeva.

Medalju za njegovanje crkvene muzike osvojio je Hor hrama Uspenja Presvete Bogorodice iz Modriče.

U kategoriji dječijih horova pobjednik festivala je Hor “Vavedenje presvete Bogorodice” iz Obrenovca.

Zlato među izvođačima folklora osvojili su učenici etno-odsjeka Muzičke škole “Stevan Mokranjac” iz Kraljeva.

Organizator festivala horova, koji je 12. put održan u Bijeljini, je Srpsko crkveno pjevačko društvo “Srbadija”, čijim je koncertom u petak svečano otvoreno takmičenje.

Na Majskim muzičkim svečanostima ove godine takmičila su se 33 hora iz zemalja regiona.

U proteklih 11 godina na horskom festivalu u Bijeljini nastupilo je više od 400 horova i više od 20.000 horskih pjevača iz Srbije, Bugarske, Ukrajine, Austrije, Njemačke, Grčke, Mađarske i BiH.

Ideja o pokretanju međunarodnog horskog festivala potekla je od profesora Desanke Trakilović - dirigenta hora “Srbadija” i umjetničkog direktora Festivala.

Podršku u organizaciji Festivala pružili su Srpska pravoslavna crkva i grad Bijeljina.