Репрезентација Србије тријумфовала против Чешке

Глас Српске

Репрезентација Србије пласирала се у полуфинале Европског првенства играча до 21 године, а тиме и на Олимпијске игре у Пекингу

ЧЕШКA 0:1 СРБИЈA СТРИЈЕЛAЦ: Јанковић у 90. минуту, стадион: "Гоферт", гледалаца: 8.000, судија: Роберт Малек (Пољска) 7, жути картони: Фило, Кадлец, Пудил, Јиршак (Чешка), Миловановић (Србија). ЧЕШКA: Зламал 7, Кауфман 7, Хубник 7, Кадлец 7, Јиршак 7, Пудил 6, Швец 6, Пападопулос 7 (од 74. минута Блажек -), Кладрубски 6, Фило 6 (од 87. минута Рајторал -), Копиц 6. СРБИЈA: Кахриман 7, Ивановић 7, Рукавина 8, Коларов 7, Смиљанић 8, Јанковић 8, Миловановић 7, Д. Тошић 7, Бабовић 7 (од 66. минута Баста -), Мрђа 6 (од 46. минута Ракић ), З. Тошић 8. ИГРAЧ УТAКМИЦЕ: Бошко Јанковић (Србија) 8. НAЈМЕГЕН - Репрезентација Србије пласирала се у полуфинале Европског првенства играча до 21 године, а тиме и на Олимпијске игре у Пекингу. У оквиру другог кола групе "Б", "орлићи" су савладали Чешку резултатом 1:0 и са шест бодова теоретски обезбиједили пролаз у другу фазу. Тренутак одлуке догодио се у трећем минуту судијске надокнаде, када је Милан Смиљанић са десне стране одлично убацио на петерац, а Бошко Јасновић прецизним ударцем донио злата вриједан тријумф. Уводни минути сусрета припали су "орлићима". Изабраници Мирослава Ђукића у неколико наврата су испробали шут. Међутим, ти ударци завршавали су или у добро постављеном Зденеку Зламалу или поред оквира гола. Прво је запријетио Смиљанић, затим и Дејан Миловановић, а недуго затим и Душко Тошић. Како је вријеме одмицало, "кнедличке" су успостављале равнотежу, да би у 13. минуту озбиљно запријетиле преко Михала Пападопулоса након корнера. Услиједио је нешто мирнији период, без прилика, али са много фаулова, нарочито чешких репрезентативаца, који су их у првом полувремену скупили чак 17. Играо се 32. минут када је Смиљанић пресјекао напад ривала, благовремено упослио Драгана Мрђу, који је оклијевао. Зламал је истрчао са линије, уклизао и оборио српског нападача. Лопта је завршила у корнеру, а пиштаљка пољског арбитра Роберта Малека остала је нијема. Осам минута касније Зоран Тошић је пробио десну страну, одлично центрирао, али је Роман Хубник у посљедњи час реаговао испред Мрђе. У завршних пет минута првог полувремена Чеси су запријетили преко Данијела Пудила и Томаша Јиршака, но резултат се није мијењао. Наставак меча у потпуности је припао репрезентацији Србије. Ређале су се шансе пред чешким голом, у 53. минуту Рукавина је све добро урадио на десној, упутио повратну лопту за Смиљанића, а овај шутирао преко гола. Исти играч је пет минута касније направио дармар на лијевој страни, убацио на петерац, а одбрана ривала уз доста панике отклонила опасност. Већ у сљедећем нападу Бошко Јанковић је испробао шут - без резултата. У јеку иницијативе "орлића", Јиржи Кладрубски је измакао пажњи одбрани "црвених". Међутим, Дамир Кахриман је одлично реаговао. Од 67. до 74. минута изабраници Мирослава Ђукића створили су четири добре шансе, али са истим исходом. До истека 90. минута запријетио је још Ђорђе Ракића, а Зламал добро интервенисао.