Počelo suđenje Čauševiću bez prisustva optuženog

Srna
Počelo suđenje Čauševiću bez prisustva optuženog

Sarajevo - Haris Čaušević, koji je prvostepeno presudom osuđen na 45 godina zatvora za teroristički napad na Policijsku stanicu u Bugojnu 2010. godine, danas se nije pojavio pred Apelacionim vijećem Suda BiH, gdje mu je počelo novo suđenje.

Čaušević je odbio da dođe na ročište tako što je od sudskog policajaca zatražio da ga "pusti da spava".

Prije početka sudskog procesa, predsjedavajući Apelacionog vijeća Tihomir Lukes obavijestio je Čauševićeve branioce da je Sud BiH odbio njihov zahtjev za izuzeće Vijeća u ovom sastavu i da je u nadležnosti Apelacionog vijeća da postupa po odlukama Suda.

Advokat Ifet Feraget, jedan od Čauševićevih branilaca, rekao je da odbrana nije iznenađena nedolaskom optuženog koji je na prethodnom ročištu "izrazio bojazan da se ovaj postupak vodi iz formalnih razloga".

U uvodnom obraćanju, Feraget je naglasio da se moraju obezbijediti uslovi za pravično suđenje koje se, kako je istakao, uporno krši. Odbrana smatra da Tužilaštvo i dalje skriva i odbija da im dostavi dokaze.

Feraget je naveo da je Čaušević prije napada na Policijsku stanicu u Bugojnu bio poznat "kao roker i ekspert za informatiku", te da nije imao nijedan razlog da počini ono što mu je stavljeno na teret.

On je istakao da je Čaušević osuđen na osnovu iskaza svjedoka pokajnika Adnana Haračića, višestruko osuđivanog lica za koga je rekao da je "iskorišten u ovom predmetu".

"Dokazi odbrane odnosiće se na ukazivanje nezakonitosti dokaza i načina njihovog pribavljanja od strane Tužilaštva, te na netačnosti iskaza svjedoka. Vjerujem da će Sud postupiti isključivo na osnovu dokaza koji se ovdje budu čuli", rekao je Feraget.

Branilac tvrdi da, osim pretpostavki i Haračićeve izjave, Tužilaštvo nema nijedan dokaz da je Čaušević izvršio napad na Policijsku stanicu u Bugojnu.

On je istakao da odbrana, osim sa Tužilaštvom, "vodi bitku i sa predrasudama" i da će dokazati da Čaušević nije imao nijedan razlog da izvrši ovo krivično djelo.

"Koristićemo sva zakonom dopuštena sredstva, a nadam se i da ćemo od Tužilaštva dobiti još desetak dokaza za koje znamo da postoje", naglasio je Feraget.

Tužilac Dubravko Čampara rekao je da ostaje kod uvodnih riječi iznesenih u prvostepenom postupku, te dodao da će dokazati da je optuženi učinio krivično djelo za koje ga Tužilaštvo tereti.

Po okončanju iznošenja uvodnih riječi, uslijedilo je izvođenje materijalnih dokaza i prikazan je video iskaz pomoćnika komandira za kriminalitet Policijske stanice u Bugojnu Muamera Karadže, koji je ranije svjedočio u Sudu BiH.

Tokom direktnog i unakrsnog ispitivanja, Karadža je iznio svoja saznanja o dešavanjima uoči i nakon napada na stanicu.

Karadža je tada izjavio i da se Čaušević nakon hapšenja i privođenja u Policijsku stanicu, glasno hvalio da je mjesec dana unaprijed pripremao, organizovao i izvršio ovo krivično djelo i da mu je u tome pomagao Naser Palislamović, sa kojim je planirao bijeg u Sarajevo.

Haris Čaušević je 20. decembra 2013. godine proglašen krivim za teroristički napad na Policijsku stanicu u Bugojnu 27. juna 2010. godine i osuđen na 45 godina zatvora.

U eksploziji je poginuo policajac Tarik Ljubuškić, teško je ranjena policajka Edina Hindić, dok je više policajaca povrijeđeno.

Tom prilikom pričinjena je i velika materijalna šteta na zgradi Policijske stanice, okolnim stambenim zgradama, poslovnim objektima i velikom broju vozila.

Čauševićevi advokati Edin Šabanović i Ifet Feraget tada su najavili žalbu na presudu ističući da je pri njenom donošenju bilo nekoliko povreda zakona. Njihova žalba je usvojena nakon čega je pred Apelacionim vijećem Suda BiH počelo novo suđenje.

Naredno ročište biće održano 31. marta u 9.00 časova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana