Bivšem direktoru Kliničkog centra Banjaluka šest mjeseci zatvora

Nebojša Tomašević
Bivšem direktoru Kliničkog centra Banjaluka šest mjeseci zatvora

Banjaluka - Bivši direktor Kliničkog centra Banjaluka Duško Račić osuđen je u banjalučkom Osnovnom sudu na šest mjeseci zatvora i 5.000 maraka zbog primanja mita za nezakonito sređivanje invalidskih penzija.

Njemu je presuda izrečena na osnovu sporazuma o priznanju krivice koji je zaključio sa Okružnim tužilaštvom Banjaluka.

Račić se nakon izricanja presude interesovao da li može zatvorsku da pretvori u novčanu kaznu, a sudija Dragan Uletilović mu je odgovorio da se o tome može razgovarati tek kad kao osuđeni dobije pisanu presudu.

Osim Račića, sporazum o priznanju krivice zaključili su i ljekari Stanko i Milica Obradović. Stanko se u petak nije pojavio u sudu na ročištu, dok je Milica odustala od sporazuma o priznanju krivice, koji je predviđao da ona bude osuđena na novčanu kaznu od 8.000 maraka. Obradović je u sporazumu pristao na uslovnu kaznu od šest mjeseci zatvora i novčanu od 600 maraka. Njegov sporazum sa Tužilaštvom Sud će razmatrati 31. maja.

U predmetu "Loto", osim Račića i dvoje Markovića, optuženo je još 12 osoba od kojih je osmoro negiralo krivicu, dok će se ostalih četvoro o tome izjasniti 17. juna. Krivicu su negirali: ljekar vještak u Fondu PIO RS Zoran Perduv iz Banjaluke i radnica ovog fonda Nada Kukavica, zatim ljekari Milenko Pađen, Beba Gajić i Dijana Đurić, te Milenko Dukić, Mlađa Rogić i Boro Čulić. O krivici će se naknadno izjasniti Drena Petrović, Žarko Muždeka, Mladen Marković i Vojko Subašić. Okružno tužilaštvo im na teret stavlja krivična djela primanje i davanje mita, trgovina uticajem i falsifikovanje ili uništavanje službene isprave. Prema optužnici, oni su tokom 2013. godine omogućavali nezakonito sticanje invalidskih penzija stanovnicima Mrkonjić Grada, Ribnika, Šipova i Kneževa. Od novopečenih penzionera uzimali su od 6.000 do 8.000 KM. Račić je primao mito i falsifikovao službene isprave. Optuženi ljekari falsifikovali su neophodnu medicinsku dokumentaciju, dok su radnici FOND-a PIO prihvatali takvu dokumentaciju i omogućavali izdavanje rješenja o penzionisanju.

Pritekao u pomoć

Tokom izricanja presude Duško Račić je pritekao u pomoć starijoj ženi kojoj je pozlilo u susjednoj sudnici. Sudski službenici i sudski policajci nakon pada žene uznemireno su trčali hodnikom vičući: "Zovite hitnu pomoć". Račić je to čuo i u skladu sa profesijom ukazao prvu pomoć ženi koja je imala napad epilepsije. Ona je ubrzo sanitetskim vozilom prevezena u Hitnu pomoć.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana