Заштитити домаћу привреду

Марина Чигоја
Заштитити домаћу привреду

Бањалука - Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС позвало је надлежне институције да хитно предузму мјере како би била спријечена штета за домаћи агросектор не само када су у питању произвођачи млијека, већ и друге области.

Реагујући на захтјев пољопривредника за увођење прелевмана приликом увоза млијека из ЕУ, који гуши домаћу производњу, у Министарству су истакли да су спремни да помогну у проналаску најбољих рјешења, али да се одлука о прелевманима доноси на нивоу БиХ.

- С обзиром на информације да ће ЕУ своје произвођаче који трпе штету због забране извоза у Русију подржати са више од 250 милиона евра, сасвим је јасно да ће у проналаску нових тржишта, у условима повећане конкурентности, европски произвођачи кренути ка тржишту БиХ - казали су у Министарству.

Предсједник Удружења пољопривредних произвођача и мљекара РС Владимир Усорац рекао је да је за понедјељак заказан састанак представника произвођача из РС и ФБиХ са представницима Министарства спољне трговине и економских односа БиХ на којем ће изнијети јединствен став, а то је да прелевмани морају бити уведени.

- Ако удовоље нашем захтјеву неће бити разлога за блокаду царинских терминала. У супротном, ћемо са механизацијом и људима стати на терминале и нећемо дозволити да млијеко уђе у БиХ - рекао је он.

Шеф преговарачког тима БиХ за преговоре са ЕУ Драгиша Мекић, који је и помоћник министра спољне трговине и економских односа БиХ, каже да су од момента када су добили информацију да ЕУ припрема фонд за помоћ својим произвођачима са ентитетским министарствима договорили да реагују уколико дође до већег увоза и смањења цијена увозног млијека које би угрозило домаће произвођаче.

- Према нашим подацима, нема назнака да је дошло до повећања увоза и он је чак у паду. БиХ већ има царину за млијеко и млијечне производе која није мала. Осим тога, сваки излет и кршење уговора смањило би нам шансе у трговинским преговорима са ЕУ, а увођењем прелевмана би се прекршили сви споразуми које имамо - рекао је Мекић.

Према подацима Спољнотрговинске коморе БиХ увоз млијека у првих девет мјесеци ове године у односу на исти период лани повећан за чак 17 одсто, а пољопривредници кажу да оно стиже чак и цистернама иако би морало бити у прописаној амбалажи.

Oдлуке

Увођење превентивних мјера могуће је уколико постоји пријетња по домаћу производњу. Удружења произвођача морају поднијети захтјев и имати одговарајуће податке о увозу и цијени производа који угрожавају домаћу производњу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана