Ratari odustaju od proljećne sjetve

Dragana Keleč
Ratari odustaju od proljećne sjetve

Banjaluka - Planirani obim proljećne sjetve u RS je pod velikim znakom pitanja zbog loših vremenskih uslova i nedostatka podsticaja, upozorili su poljoprivrednici.

Ratari bespomoćno gledaju u nebo, ali i u zemlju, koja od prošlogodišnjih poplava nije pogodna ni za oranje. Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i mljekara RS Vladimir Usorac ističe da su poljoprivrednici u velikim problemima.

- Na loše vrijeme se ne može uticati. Možemo se samo nadati sunčanim danima. Međutim, poput nevremena su i nadležne institucije. Ministarstvo poljoprivrede nije realizovalo svoj budžet, a nema nije realizovan ni plavi dizel, koji je u nadležnosti BiH i to nam zadaje velike probleme - istakao je Usorac.

Prema njegovim riječima raspodjela plavog dizela postoji samo u pravilniku, koji još nije ni donesen.

- Kada bi nas nekim čudom vrijeme i poslužilo, već iza 10. marta krenula bi sjetva graška i ostalih kultura koje moraju da se siju rano u proljeće kao što su ječam i zob. Međutim, problem je to što nemamo ni gorivo, a ni novac. Nemamo ništa osim dobre volje, a od nje se ne živi - istakao je Usorac.

On kaže da je ovogodišnja proljećna sjetva ugrožena i zbog neobranog kukuruza, koji je ostao na njivama jer zbog blata nisu mogli da uđu u njih traktorima.

- Veliko je pitanje da li će sjetve biti. Ako ne možemo obrati kukuruz kako da sijemo - dodao je Usorac.

Poljoprivrednik iz Lijevče polja Draško Banjac kaže da su povrtlarske kulture zasijane u plastenicima, ali da je problem sjetva na njivama.

- Kupus je već spreman da bude iznesen na njivu. Samo se čeka lijepo vrijeme. Paprike i paradajz se pripremaju, ali sve je na čekanju - priča Banjac.

Kada je u pitanju ekonomska situacija poljoprivrednika, Banjac kaže da u posljednjih 50 godina ne pamti lošiju situaciju.

- Da nije apotekara koji nam daju robu na kredit ne bi ništa bilo posijano - rekao je Banjac.

Kaže da je u velikom strahu, jer je lani zbog poplava imao štetu blizu 20.000 maraka.

- Sav krompir i luk mi je propao, ali ću i ove godine morati rizikovati i uz molitve zasijati bar komad njive - istakao je Banjac.

Da su ratari na muci slaže se i predsjednik Udruženja poljoprivrednika u Semberiji Ljubo Maletić, koji tvrdi da je većina na ivici propasti poslije vremenskih nepogoda koje su ih zadesile.

- Veliki broj ratara razmišlja i da odustane od proljećne sjetve jer se plaši loših vremenskih uslova - rekao je Maletić.

Poskupljenja

Cijene repromaterijala u RS ove godine su za petnaestak odsto više nego lani, što će dodatno da skrati zasijane brazde. Poljoprivrednici su ogorčeni, jer im je kako ističu, svaki skok cijena dodatni udar na poljoprivrednu proizvodnju, koja to više ne može da izdrži.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana