Привреда остала на маргини интересовања

Марина Чигоја
Привреда остала на маргини интересовања

Бањалука - Унија удружења послодаваца РС изјаснила се јуче да је радна верзија новог закона о раду за њих апсолутно неприхватљива и да не може представљати квалитетну основу за израду и усвајање новог закона.

Послије анализе рјешење предвиђених у радној верзији закона о раду из Уније удружења послодаваца су навели да је предлагач, под изговором заштите достигнутог нивоа права радника, потпуно занемарио основни разлог за доношење новог закона - прилагођавање радног законодавства тржишним условима пословања.

- Наш утисак је да је предлагач више водио рачуна о положају и привилегијама администрације, него о заштити права радника у привреди. По нашем виђењу, проблем настаје због немогућности раздвајања улоге Владе РС, као највећег послодавца, и предлагача закона, чиме је битно смањен квалитет законских рјешења - додаје се у саопштењу.

Послодавци су навели да посебно желе указати на погубност елиминисања социјалних партнера из процедуре доношења одлуке о најнижој плати, основној плати и личним примањима.

- Такво рјешење би уклонило претпоставке за развој колективног преговарања и социјалног дијалога уопште. Вредновање рада мора бити аутономно право послодавца. Рјешења која би произлазила из овог радног текста не могу получити позитивне ефекте, али могу довести у питање одрживост, чак и постојећег нивоа привредне активности - нагласили су у Унији послодаваца и позвали Владу РС да путем дијалога дођу до најоптималнијих рјешења.

Рјешења која је предложило Министарство рада и борачко-инвалидске заштите РС наишла су на жестоко противљење и на другој страни - Савезу синдиката РС. Синдикалци су изразили незадовољство наводећи да она иду у корист послодаваца, а не већ обесправљених радника.

Премијер РС Жељка Цвијановић истакла је да је понуђено рјешење добро и да нови закон сасвим довољно штити права радника. Казала је да је Влада у радном материјалу оставила одређена алтернативна рјешења како би могла чути ставове социјалних партнера.

- Ми смо показали далеко већи степен флексибилности нудећи одређена рјешења која су боља него што је случај са нашим окружењем укључујући и ФБиХ која је недавно донијела нови Закон о раду - рекла је Цвијановићева.

Радном верзијом новог закона о раду РС прецизније су дефинисани услови због којих послодавци могу раднику дати отказ, колективни уговори биће ограничени на три године, најнижа плата биће утврђивана сваке године, док је старт за годишњи одмор повећан на 20 радних дана. За разлику од важећег закона, који послодавцима оставља четири ситуације у којима раднику због повреде радне дисциплине могу дати отказ, новим рјешењем је предвиђено више од 20 разлога због којих послодавац раднику може уручити радну књижицу. Радном верзијом предвиђено је, између осталог, да радник може добити отказ ако не поштује радну дисциплину прописану актом послодавца, ако одбије љекарски преглед како би било утврђено да ли је злоупотријебио право на одсуство због привремене спријечености за рад или да ли је долазио на посао пијан или под дејством других опијата. Једна од новина је и да ће најнижу плату утврђивати Влада на приједлог Економско-социјалног савјета РС у задњем кварталу текуће за наредну годину. Влада је у радној верзији предвидјела три опције за обрачун накнаде за минули рад. Предвиђено је и да колективни уговори, који су један од кључних разлога несугласица социјалних партнера, буду ограничени на три године.

Казне

Жељка Цвијановић је истакла да Влади није у интересу нити би доносила било какве прописе усмјерене против радника.

- Напротив, предвиђене су и веће санкције према послодавцима који не извршавају обавезе. Хоћемо да направимо реалан систем у оквиру којег ће бити могуће повећавати степен запослености и бранити радничка права, као и да буде извршен притисак и примијењене санкције према онима који не извршавају обавезе у погледу плата, пореза и доприноса - рекла је Цвијановићева.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана