Почела ликвидација ергеле “Вучијак” Прњавор

capital.ba
Почела ликвидација ергеле “Вучијак” Прњавор

Прњавор – Ергела “Вучијак” из Прњавора биће угашена, девет година након што је њену имовину купила Влада Републике Српске и основала Јавну установу, односно нову Ергелу “Вучијак”.

Окружни привредни суд у Баналуци отворио је ликвидациони поступак над акционарским друштвом “Вучијак” Прњавор, а за ликвидационог управника именован је Жарко Јанковић.

Повјериоцима је остављен рок до 16. фебуара да пријаве суду свој потраживања.

“Повјериоци су дужни уплатити таксу за пријаву потраживања у износу од један одсто од вриједности потраживања, с тим да такса не може бити мања од 50 КМ, нити већа од 10.000 КМ”, навео је суд.

Позивају се и дужници да своје дугове према “Вучијаку” измире без одлагања.

“Рочиште за испитивање потраживања одређује се за 20. фебруар у Окружном привредном суду у Бањалуци”, навео је суд.

Ликвидациони управник Жарко Јанковић за портал Цапитал каже да је ријеч о ликвидацији бившег предузећа чију је имовину купила Влада.

“Предузеће “Вучијак” ће бити угашено као правни субјект, а Јавна установа, Ергела “Вучијак”, ће наставити да обавља исту дјелатност, узгој липицанерских коња. Ако буде повјерилаца надам се да ће оснивач да измири те обавезе. Колико знам нема обавеза према Пореској управи РС и Управи за индиректно опорезивање БиХ. Видјећу још с књиговођом, нисмо све рачуне сравнили. Морам сачекати да видим има ли пријава повјерилаца”, рекао је Јанковић.

Према подацима са Бањалучке берзе, “Вучијак” је 2017. годину завршио у минусу од преко 300.000 КМ, док је ЈУ “Вучијак” те године имала нешто више од 50.000 КМ добити.

Трансфер ЈУ “Вучијак” из Буџета РС ове године износи 400.000 КМ.

Ергела “Вучијак” је основана 1946. године. Била је у власништву СФРЈ и служила за потребе ЈНА. Од 1990. године до данас власничка структура се мијењала четири пута.

Власник ергеле у фебруару 2010. године постала је Влада РС, која је за њу платила милион марака, али је право руковођења добила тек 2015. године, након завршетка стечајног поступка. Застој је проузроковао спор због парцеле површине од 70 дунума, на коју је право полагало и предузеће „Ратар”, које је изгубило судски спор.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана