Naučnici kraći za dva miliona KM

Dragana Keleč
Naučnici kraći za dva miliona KM

Banjaluka - U Republici Srpskoj budžetska izdvajanja za istraživanje i razvoj u 2014. godini iznosila su oko 4,8 miliona maraka, dok je ove godine za tu oblast izdvojeno tek 2,9 miliona maraka.

Pokazuju to najnoviji podaci Zavoda za statistiku RS, prema čijoj je evidenciji najviše novca u ovom segmentu lani dodijeljeno za unapređenje i razvoj visokog obrazovanja, i to oko 82 odsto.

Akademska zajednica, stručnjaci, a posebno studenti poručuju da bi u idućoj godini trebalo da budu iznađeni načini da ovoj oblasti bude dodijeljeno više novca iz budžeta ako postoji želja za razvojem nauke i cijelog sistema obrazovanja.

Rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Radoslav Grujić kaže da je kvalitetno istraživanje dugotrajan i skup proces te da iziskuje veća ulaganja.

- U nauci, odnosno svim sferama istraživanja izuzetno je skupa infrastruktura i oprema. Ne govorimo o platama kadra i naučnika, već o materijalnoj podršci koju ova oblast zahtijeva ukoliko želimo napredovati i stremiti ka razvoju - naglasio je Grujić.

Da su potrebna veća izdvajanja za istraživanje i razvoj u idućoj godini, smatra i predsjednik Unije studenata RS Borivoj Obradović.

S obzirom na to da je riječ o novcu koji je namijenjen za razvoj i istraživanje, Obradović kaže da bi on trebalo da bude usko vezan sa strateškim razvojnim ciljevima.

- Ako nam je jedan od strateških ciljeva poljoprivreda, turizam ili energetika, onda novac treba ulagati i u istraživačke projekte koji će biti u funkciji razvoja tih oblasti - naglasio je Obradović.

Prema njegovim riječima, jedna zemlja ne treba da smanjuje izdvajanje za istraživanje i razvoj bez obzira na to u kakvim se ekonomskim problemima nalazila.

- U vrijeme najveće recesije od 2008. do 2012. godine, Austrija, Njemačka, Norveška, Danska povećale su izdvajanje za visoko obrazovanje, dok su manje novca izdvajale Grčka, Španija, Portugalija i Mađarska. Možemo vidjeti gdje se danas nalazi koja od tih ekonomija i ko je donio ispravnu odluku - navodi Obradović.

Evropska unija

Evropska unija godišnje izdvaja milijarde evra za istraživanje i razvoj nauke, a njene članice u prosjeku izdvajaju tri odsto bruto društvenog proizvoda za naučnoistraživački rad.

S druge strane, BiH u te svrhe, kako pokazuju statističke procjene, izdvaja ispod 0,1 odsto BDP-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana