Na minimalcu 13.790 radnika

Marijana Miljić
Na minimalcu 13.790 radnika

Banjaluka - Broj radnika u Srpskoj koji prima najnižu platu nastavlja da raste, a samo za godinu taj spisak produžen je za čak više od 2.400 zaposlenih koji su prinuđeni da preživljavaju sa minimalcem.

Prema podacima Poreske uprave RS, u martu 2017. godine na minimalnu platu koja je tada iznosila 395 maraka bilo je prijavljeno 11.356 radnika.

Sa početkom ove godine najniža plata u Srpskoj povećana je na 410 maraka, a u martu ove godine taj minimalac dobilo je 13.790 zaposlenih. Rast najniže plate u Srpskoj najavljen je i od avgusta ove godine za 30 maraka, odnosno minimalac bi od tada trebalo da iznosi 440 KM.

Sindikat i poslodavci ističu da veliki broj preduzeća u Srpskoj zloupotrebljava institut najniže plate, te da to potvrđuje i rast broja zaposlenih koji su prijavljeni na minimalac.

- Najniža plata treba da se isplaćuje za najjednostavnije poslove. Rast broja onih koji su prijavljeni na minimalac jasno pokazuje da pojedinci zloupotrebljavaju institut najniže plate. Postoje preduzeća u kojima najveći broj radnika dobija najniža platu, tako da je evidentno da se u tim slučajevima radi o zloupotrebama - rekla je predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić i dodala da u RS ima radnika koji rade prekovremeno i za vrijeme praznika a za sve to im se isplaćuje najniža plata.

Sindikat je tražio od Vlade da sve te neregularnosti budu sankcionisane.

- Zloupotrebama i iskorištavanju radnika treba jednom za svagda stati u kraj jer broj onih koji dobijaju najnižu platu treba da bude izuzetno nizak - navela je Mišićeva.

Sa mišljenjem sindikata slaže se i Unija udruženja poslodavaca RS.

  • Najniža plata treba da se isplaćuje samo u izuzetnim slučajevima, kada firma teško radi i ne može da posluje. Međutim, postoje preduzeća koja posluju pozitivno, imaju veliku dobit, a pri tome svim radnicima isplaćuju najnižu platu. U tom segmentu kontrolni organi treba da odrade svoj posao i utvrde ko prijavljuje radnike na minimalac, a ostatak novca im isplaćuje na ruke  - kazao je predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Dragutin Škrebić.

Dogovor

Prema Zakonu o radu, najniža plata za iduću godinu dogovara se u posljednjem kvartalu tekuće godine. Sindikat je ranije najavio da bi krajem ove godine trebalo da uslijedi još jedno povećanje najniže plate, dok je poslovna zajednica poručila da se teško može očekivati dodatni rast minimalaca početkom iduće godine. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana