Mladen Milić, direktor Fonda PIO RS: Dug zdravstva gura u minus Fond PIO

Anita Janković
Mladen Milić, direktor Fonda PIO RS: Dug zdravstva gura u minus Fond PIO

Fond za penzijsko-invalidsko osiguranje RS potražuje 391 milion maraka po osnovu neplaćenih doprinosa, a na prošlogodišnji deficit u poslovanju najviše je uticao rast duga zdravstvenih ustanova.

Rekao je to u intervjuu za "Glas Srpske" direktor Fonda PIO RS Mladen Milić.

* GLAS: Fond PIO RS predložio je set mjera koje bi trebalo da povećaju uplatu doprinosa. O kakvim rješenjima se konkretno radi?

MILIĆ: Stručna služba Fonda uradila je analizu finansijske stabilnosti Fonda sa projekcijom za period od 2015. do 2020. godine. Ta analiza će biti prezentovana Upravnom odboru Fonda PIO i Vladi RS i nadamo se da će neke od predloženih mjera biti primijenjene s ciljem poboljšanja i povećanja naplate doprinosa, kako iz prethodnih godina, tako i iz tekućeg perioda. Set predloženih mjera ima cilj obezbeđenje dodatnih izvora finansiranja i povećanje finansijske stabilnosti i održivosti penzijskog sistema. Mi smo već preduzeli mjere na tom polju. U toku prošle godine sprovodeći akciju "Stop prevarama, do penzije pošteno" uštedjeli smo 8,8 miliona maraka i za isti iznos smanjili deficit, a u protekle tri godine samo po ovom osnovu ostvarili smo uštede veće od 22 miliona KM. U prva dva mjeseca ove godine ostvarena je ušteda od 5,3 miliona po osnovu pravovremenog obustavljanja isplate penzija za korisnike prava za koje se utvrdi promjena činjenica značajnih za nastavak ostvarivanja prava isplatom penzije.

* GLAS: Kakvo je trenutno stanje u penzijskom sistemu i da li je moguće održati likvidnost Fonda PIO bez dodatnog kreditnog zaduženja kod komercijalnih banaka?

MILIĆ: Iz činjenice da potražujemo 391 milion maraka po osnovu neplaćenih doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje, da su potraživanja od zdravstvenih ustanova samo u prošloj godini gotovo udvostručena i da je primjetan rast dugovanja drugih sektora, odgovor se nameće sam po sebi. Set reformskih zakona koje je Vlada uputila u proceduru trebalo bi da pozitivno utiče na dovoljan priliv sredstava za nesmetanu isplatu penzija. Prije svega, mislim na redovnu uplatu doprinosa i smanjenje rada na crno, što će automatski poboljšati odnos osiguranika i korisnika prava. Na taj način bi bilo moguće održati likvidnost Fonda bez dodatnog kreditnog zaduženja.

* GLAS: Kolika je zaduženost Fonda i da li su planirana nova zaduženja u narednom periodu?

MILIĆ: Fond je trenutno zadužen dugoročnim kreditom od 83 miliona maraka, a pored toga, koristimo i revolving kredit od 43 miliona. Za sada ne planiramo nova kreditna zaduženja, jer očekujemo da će Poreska uprava pojačati naplatu potraživanja iz prethodnih godina, a poboljšanja u finansijskoj stabilnosti Fonda treba da donese i set mjera koje ćemo usaglasiti sa Vladom i staviti ih u primjenu.

* GLAS: U kojim djelatnostima posluje najveći broj dužnika i koliko oni duguju?

MILIĆ: Fond potražuje 85,7 miliona maraka od preduzeća nad kojima je pokrenut stečajni postupak, zatim slijede uplatioci doprinosa iz samostalnih djelatnosti, preduzetnici, zanatlije i advokati sa 70 miliona, privatna preduzeća duguju 60,5 miliona, zdravstvene ustanove 60 miliona, javna preduzeća 41,5 miliona, republičke ustanove i institucije 15,5 miliona, preduzeća iz kožarsko-tekstilne djelatnosti 13,7 miliona, lokalne zajednice tri miliona, a na reprogramirane obaveze se odnosi 41 milion KM.

* GLAS: Kako je Fond poslovao tokom prošle godine?

MILIĆ: U 2014. godini ostvarili smo prihode u iznosu od 936,6 miliona, dok su rashodi iznosili 970,8 miliona, iz čega proizlazi deficit od 34,1 milion maraka. Deficit je nastao isključivo kao posljedica rasta duga zdravstvenih ustanova koji je u toku prošle godine sa 34 porastao na 60 miliona maraka. Ostvaren je i rast duga samostalnih preduzetnika sa 62,5 miliona na 70 miliona maraka. Ne treba zaboraviti i da je u januaru 2014. godine izvršeno vanredno usklađivanje penzija za sve korisnike prava po stopi od dva odsto, a od septembra za još dva procenta. Samo po tom osnovu nužno je bilo obezbijediti dodatnih oko 32 miliona maraka. Za isplatu penzija prošle godine je izdvojeno 954,8 miliona maraka, što čini 98,3 odsto rashoda, dok na ostale rashode otpada 1,64 odsto, što je gotovo dvostruko niže od zakonom dozvoljenih tri odsto ukupnih rashoda za rad administrativne službe Fonda.

Broj novih penzionera

* GLAS: Da li je broj penzionera porastao u prošloj godini?

MILIĆ: Od postojanja Fonda u prošloj godini smo zabilježili najmanji rast broja korisnika prava - 4.595. Prije šest ili sedam godina taj broj se godišnje povećavao za 10.000 - 11.000.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana