Hram na Crkvinama kod Borika: Crkva otvorila vrata vjernicima

Sreten Mitrović
Hram na Crkvinama kod Borika: Crkva otvorila vrata vjernicima

Rogatica - Kada smo se ljeta Gospodnjeg 2008. odlučivali da na Crkvinama, lokalitetu podno Vidove gore, a na tromeđu opština Rogatica, Sokolac i Han Pijesak, počnemo izgradnju crkve koja je već sa osveštanjem temelja, 7. jula, dobila ime Svetog Jovana Krstitelja, nismo ni znali šta nas i koliki posao čeka.

Rekao je "Glasu Srpske" zamjenik predsjednika Organizacionog odbora za izgradnju crkve Svetog Jovana Krstitelja Dragiša Jovičić.

- Jednostavno, nosila nas je ko zna kad nastala legenda da je na Crkvinama u 13. vijeku bila crkva zadužbina kralja Dragutina i njegove žene Jelene Anžujske. Srušili su je Turci sa dolaskom u ove krajeve, čiji je kamen sa zidova i podnih ploča uzgrađena džamija u obližnjem selu Gomomilje. Iako je crkva srušena i kamen odnesen, ostalo je sjećanje koje nikad nije izblijedjelo. Prenosilo se s koljena na koljeno, sa generacije na generaciju. Na crkvište, po kome je i cio lokalitet dobio ime, dolazio je narod ljetnog Ivanjdana (7. jula) i jesenjeg Jovandana (11. septembra) sve do današnjih dana. Sastajao se, molio Bogu i čuvao tradiciju - dodao je Jovičić.

- Upravo je to za nas iz Organizacionog odbora bio lajtmotiv kada smo se uz blagoslov njegovog preosveštenstva mitropolita darbrobosanskog Nikolaja graditelja i obnovitelja velikog broja crkava i bogoslovskih objekata na području Mitropolije što je bilo i dio zasluga koje su doprinijele da ovaj sveti otac dobije Orden svetog kralja Milutina kojim ga je odlikovao Sveti arhijerejski sinod Srpske pravoslavne crkve, a uručio mu ga ovih dana na Sokocu Patrijarh srpski Irinej, i punu podršku i razumijevanje tadašnjeg paroha boričkog Dragiše Simića, odlučili da gradimo crkvu na Crkvinama po projektu arhitekte Zorana Čarkića iz Rogatice - kazuje Jovičić.

Projekat nove crkve bio je vrlo izazovan i umnogome drugačiji od uobičajenih za crkve u ovom kraju. Nudio je građevinu u čijoj je osnovi bio krst i dvije ose simetrije istok - zapad i sjever - jug koji se pod uglom od 90 stepeni presijecaju u samom naosu, odnosno prostoru za okupljanje vjernika. Crkva je sa oko 100 kvadrata korisnog prostora i zvonikom visine 17 metara. Odmah je dogovoreno da odstupanja od projekta nema pa makar se gradila i decenijama. Srećom, nije trebalo da prođe toliko vremena. Zahvaljujući vjernicima i više od 600 različitih priložnika, hram na Crkvinama nakon samo šest i po godina, u građevinskom pogledu je završen. Obezbijeđen je i najveći dio opreme. Tu je, uz ostalo, oltar i nekoliko vrijednih ikona.  Ostalo je da se kupi još polijelej i neke sitnice i crkva je spremna za osveštanje, koje bi, uz Božiju pomoć i podršku ljudi dobre volje, trebalo da se obavi u ovoj, 2015. godini.

- U izgradnju i opremanje ove crkve utrošeno je oko 300.000 maraka. Sve urađeno je visokog kvaliteta i što je najvažnije sa krajem prošle 2014. godine nemamo ni jedne marke nikome dužni, a da je bilo rezona za gradnju ovog hrama za masovne susrete, zajedničke molitve i veselja, dokaz je da se u njemu, iako u izgradnji i uz još dvije crkve na boričkom platou, do sada obavilo šest vjenčanja i 24 krštenja - priča on.

Želju da baš na Crkvinama obave te svete činove izražavaju najviše oni koji žive u drugim mjestima Republike Srpske, BiH, Srbije pa i rasijanju, a oni ili njihovi preci potiču iz ovih krajeva.

- Tako, samo primjera radi, krštenje, pred kraj prošle godine, svog drugog, jednoipogodišnjeg sina Mateja, na Crkvinama  krstili su  Tanja i Nedeljko Ćorić koji žive u Bijeljini, a njihovi roditelji Milorad i Milena Sorak i Jovo i Dara Ćorić u Rogatici, zaključio je Dragiša Jovičić.

Crkva stvarno postojala

          Arheolozi Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa pri Ministarstvu prosvjete i kulture Srpske, u septembru 2013. izvršili su sondažu arheološkog iskopavanja na lokalitetu Crkvine na kome je bilo indicija o postojanju crkvenog objekta.

          Utvrđeno je da je u neposrednoj blizini novoizgrađene crkve, stvarno nekad postojala crkva prilično velikih dimenzija. Bila je sagrađena od pritesanog kamena, krečnog materijala i sige (sedre). Ostaci kamena i drugog arheološkog materijala, do narednog iskopavanja zaštićeno je najlonom. Pošto je već prošlo više od godinu dana, a radovi nisu nastavljeni, usljed vremenskih nepogoda, najlon je već dobro oštećen i prijeti opasnost od propadanja nađenog kamena i ostalog materijala.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana