Čekanje na operacije u RS deset puta kraće

Dragana Keleč
Čekanje na operacije u RS deset puta kraće

Banjaluka - Bolnice u RS skratile su čekanje na operacije i zahtjevne preglede, pa pacijenti na mnoge zahvate čekaju manje nego u Srbiji, Hrvatskoj i nekim razvijenim zemljama.

Na operaciju koljena u Srpskoj se čeka u prosjeku 50 dana, dok pacijenti u Srbiji na taj zahvat moraju da čekaju deset puta duže. Kada je riječ o ovoj, ali i o operacijama katarakte i kuka, analiza koju je uradio Fond zdravstvenog osiguranja RS pokazuje da je čekanje u bolnicama u RS kraće nego u Hrvatskoj, Portugaliji, Irskoj, Kanadi, Novom Zelandu i Australiji. Analiza je rađena za prošlu godinu, a liste čekanja za operativne zahvate u Srpskoj upoređene su sa podacima iz zemalja regiona i ostatka svijeta koji su dostupni putem Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj. Prema tim analizama, zdravstvenim ustanovama u RS, i pored mnogih problema sa kojima kubure, na brzini zakazivanja operacija mogu da pozavide bolnice i iz mnogo razvijenijih zemalja.

Stanovnici Srpske koji moraju na snimak kičme i glave magnetnom rezonancom čekaju od 15 do 30 dana, dok se najduže čeka na magnetnu rezonancu dojke - tri mjeseca. Razlog za to je što se pregled obavlja isključivo u Banjaluci za pacijente iz cijele RS. U Srbiji se, kako ističu u Fondu zdravstvenog osiguranja RS, na magnetnu rezonancu čeka i po 12 mjeseci, a slično je i u Hrvatskoj. Na snimak dojke magnetnom rezonancom u Hrvatskoj se čeka do 350, a srca do 210 dana.

- Proteklih godina smo sproveli mnoge aktivnosti kako bismo smanjili liste čekanja, posebno iz oblasti dijagnostike, konsultativno-specijalističke zdravstvene zaštite i radioterapije - istakli su u Fondu zdravstvenog osiguranja RS.

U Univerzitetskoj bolnici - Klinički centar Banjaluka kažu da se kod njih na operativne zahvate ne čeka duže od deset dana. U Klinici za očne bolesti najduže se čeka operacija katarakte, iako nisu precizirali koliko dugo, dok se ostali operativni zahvati ne čekaju duže od deset dana.

- U Klinici za kardiovaskularne bolesti ekipa interventnih kardiologa akutni infarkt miokarda zbrinjava odmah, a dinamika zakazivanja pacijenata za koronarografiju i ugradnju stenta koji nisu hitni slučajevi zavisi od distribucije potrošnog materijala od strane dobavljača. Endoskopske pretrage koje se rade u Klinici za unutrašnje bolesti, kao što je kolonoskopija, čekaju se u prosjeku do 20 dana - istakli su u najvećoj zdravstvenoj ustanovi u Srpskoj.

U bolnici "Sveti apostol Luka" u Doboju kažu da nema čekanja na operativne zahvate. Kada je riječ o pregledima, u toj ustanovi se, kako kažu, najduže čeka na ultrazvuk srca - do dva mjeseca.

- Očekujemo znatno poboljšanje u tom pogledu nakon povratka naših ljekara sa subspecijalizacije iz kardiologije - kazali su u dobojskoj bolnici.

Broj pregleda

Fond zdravstvenog osiguranja RS preglede magnetnom rezonancom i kompjuterizovanom tomografijom zakazuje na osnovu mjesečnog rasporeda koje im dostavljaju bolnice.

- Za pet mjeseci ove godine zakazana su 12.174 pregleda kompjuterizovanom tomografijom, dok je magnetnom rezonancom zakazano 9.996 pregleda - kazali su u Fondu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana