Ајвар и ракија иду преко океана

Жељка Кокот
Ајвар и ракија иду преко океана

Бањалука - Ајвар, џемови, сокови и ракија из Српске могли би ускоро пронаћи мјесто на полицама сјеверноамеричких маркета, захваљујући Српском институту из Вашингтона, који је спреман да излобира визу за те производе.

Пилот пројекат, који је јуче представљен у Бањалуци, обухвата десетак домаћих предузећа из области прехрамбене индустрије, која ће свој асортиман представити на сјеверноамеричком тржишту. Уколико наиђу на позитиван сигнал, број фирми могао би да буде и знатно већи.

Предсједник Подручне привредне коморе Бањалука Горан Рачић каже да привреда Српске, а посебно прехрамбени сектор, имају потенцијал да изађу на сјеверноамеричко тржиште.

- Производи из Српске, попут ракије и ајвара, спорадично су заступљени на овом тржишту, али то није ни близу оним количинама које желимо да извеземо - каже Рачић.

Предсједник Српског института из Вашингтона Данијела Сремац каже да ће бити мост између произвођача у РС и маркета у Сјеверној Америци, која представља трећину свјетског тржишта.

- Успоставићемо сталну сарадњу између бањалучких и фирми са сјеверноамеричког подручја, да би пословни односи били интензивирани и да би се фантастични производи из РС нашли надохват руке америчким купцима - каже Сремчева и додаје да српска мрежа у дијаспори има контакте са тамошњим фирмама и државним институцијама, који могу бити од велике користи.

Градоначелник Бањалуке Слободан Гаврановић подржао је сарадњу бањалучке Привредне коморе и Српског института из Вашингтона.

- Надам се да ће Српски институт бити веза бањалучким привредницима и да ће ова иницијатива допринијети пласману наших производа на сјеверноамеричко тржиште - казао је Гаврановић.

Он је истакао да је отворена и могућност за америчке инвестиције и навео да Бањалука има повољан амбијент за улагање.

- Имамо низ предности у односу на друге локалне заједнице, као што су повољна пореска политика и ниске цијене комуналних услуга. Цијене такси приликом прибављања грађевинских дозвола за изградњу производних капацитета ниже су за 20 одсто и за додатних 20 одсто, ако се накнаде плаћају у готовини - казао је Гаврановић и додао да постоји низ других предности које Бањалуку декларишу као добро пословно окружење.

Американци воле нашу храну и пиће

Данијела Сремац је издала двије књиге о нашој храни и кулинарству и каже да су Американци одушевљени свим јелима која су пробали и да и сами покушавају да примијене рецепте за наше делиције.

- Много је разлога за оптимизам, јер су наши сокови, ракија, вина и други производи јако квалитетни и сигурно ће бити тражени на тамошњем тржишту - каже Сремчева и додаје да Американце посебно одушевљава кувана ракија.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана