Васкрсава истина у Пребиловцима

Анита Јанковић
Васкрсава истина у Пребиловцима

Чапљина - Освештање обновљеног Храма Васкрсења Христовог и црквено-народни сабор у Пребиловцима код Чапљине означавају побједу истине и васкрсење овог херојског села.

Храм ће бити освештан данас (субота), а предсједник Управног одбора Српског националног друштва "Пребиловци" Миленко Јахура каже да је овај догађај од великог значаја за српски народ и његову историју.

- Напокон се објављује истина о злочину који је почињен у име Независне Државе Хрватске (НДХ). Више од 90 одсто становника Пребиловаца у Другом свјетском рату су побиле усташе, а 1992. до темеља је уништена црква и спомен-костурница у којој су миниране и мошти 4.000 страдалих Срба - подсјетио је Јахура.

Нагласио је да Пребиловци, као село које је током Другог свјетског рата највише пострадало у Европи, заслужује споменик жртвама које су свирепо мучене, убијане и живе бацане у јаму Голубинка код села Шурманци надомак Међугорја и ријеку Неретву у првим данима августа 1941. године.

- Пребиловци овим догађајем васкрсавају - нагласио је Јахура.

Поручио је да се Хрватска и хрватски народ морају суочити са истином и признати злочине над Србима ради окретања суживоту.

- Не радимо ово да бисмо подизали тензије, ми желимо мир на овим просторима, али не на уштрб истине - казао је Јахура и навео да РС заједно са Србијом треба да усвоји декларацију о страдању српског народа током Другог свјетског и посљедњег рата у БиХ.

Историчар Жељко Вујадиновић каже да су Пребиловци један од симбола страдања српског народа у вријеме НДХ.

- Срби су уморени у неизазваном, али плански изведеном походу њихових комшија из сусједних села, што је једна од најстрашнијих карактеристика овог злочина - нагласио је Вујадиновић.

Свету архијерејску литургију у обновљеном храму служиће патријарх српски Иринеј, уз присуство великог броја архијереја и свештеника Српске православне цркве. Освештању би требало да присуствују највиши званичници РС и око 10.000 људи из БиХ и Србије.

Изградња храма у Пребиловцима почела је 2013. године, захваљујући донацијама Срба у дијаспори и помоћи предсједника РС Милорада Додика. Изграђен је на мјесту спомен-костурнице, у којој су биле похрањене кости око 4.000 страдалника, које су минирале хрватске снаге 1992. године. Храм је саграђен по узору на цркву Христовог гроба у Јерусалиму, која је симбол васкрсења. Имена страдалих исписана су на зидовима храма који је СПЦ канонизовала и који се славе 6. августа као Свети пребиловачки мученици.

- Поруке које једино треба послати са тог светог и страдалног мјеста јесу поруке мира, помирења и надасве праштања да се слична злодјела не би никада и никоме поновила, да би помирење и праштање постали жива реалност, а не само пука слова на папиру - нагласио је владика захумско-херцеговачки Григорије.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана