Ванредна ситуација у Приједору: Поплављено 200 објеката, Сана и даље расте

Срна
Ванредна ситуација у Приједору: Поплављено 200 објеката, Сана и даље расте

Приједор - Ванредна ситуација проглашена је данас у Приједору, будући да је водостај Сане прешао коту од 460 центиметара која захтијева ванредне мјере одбране од поплава.

Градоначелник Приједора Миленко Ђаковић, након сједнице Градског штаба за ванредне ситуације, рекао је да су свим институцијама, организацијама и јединицама наложене мјере из овог степена одбране.

“Поготово су угрожена насеља Гомјеница, Рашковац, Тукови и Брезичани и готово цијели сански појас на подручју града”, рекао је Ђаковић новинарима.

Он каже да засад нема прекида у снабдијевању струјом и водом.

“На терен се у пуном капацитету покрећу возила која ће довозити вреће са пијеском за обезбјеђивање улазних дијелова индивидуалних стамбених објеката”, рекао је Ђаковић и нагласио да се све мјере предузимају у институционалном оквиру.

Шеф Одсјека за цивилну заштиту града Приједор Душан Врањеш изјавио је да је у насељима Гомјеница, Рашковац, Тукови и Брезичани заплављено 200 стамбених објеката.

“Превасходно су активности усмјерене на максимално ангажовање додатних капацитета и техничких средстава на постављању привремених одбрамбених насипа, врећа с пијеском. Није било захтјева за евакуацијом, али смо Спортској дворани 'Младост' наложили да се стави у функцију за смјештај и прихват становништва, за шта смо и обезбиједили средства”, навео је Врањеш.

Према његовим ријечима, интензитет падавина у висинским зонама узводно уз Сану опада, као што је случај у Рибнику која је једна од највиших кота у том подручју, тако да се очекује да се интензитет смањи и од извора Сане низводно.

“Очекујемо да неће бити ситуација као 2014. године, јер је тада био далеко већи интензитет падавина”, додао је Врањеш и изразио очекивање да ће се ситуација у Приједору смирити до краја дана и током ноћи.

Командир Територијалне ватрогасне јединице Приједор Небојша Миљуш позвао је грађане којима је потребна помоћ, насипање и спречавање продора воде да се обрате ватрогасцима на број телефона 123.

“Морамо бити стрпљиви и смирени. Немојте слушати гласине да стижу плавни таласи. Треба бити опрезан и предузети шта је потребно. Слушајте информације Кризног штаба које су истините”, поручио је Миљуш.

Директор приједорског “Водовода” Владо Рељић рекао је да је систем стабилан и да нема прекида у снабдијевању струјом на бунарима и пумпама.

“Под тим условима можемо рећи да је вода за пиће из централног система водоснабдијевања исправна”, рекао је Рељић.

Он је навео да се редовно узимају узорци воде и шаљу у Бањалуку на анализу и да се заједно са Хигијенско-епидемиолошком службом Дома здравља Приједор свакодневно прате физичко-хемијски параметри који служе као индикатори за евентуално загађење.

Градски штаб за ванредне ситуације затражио је од Републичке инспекције за водопривреду да хитно утврди стање заштитних водопривредних објеката на Рибњаку “Саничани” и другим заштитним водопривредним објектима, односно бранама на подручју града, те да о томе обавијести овај штаб.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана