U Banjaluci izloženi čuvari duhovne tradicije

Dragana Orlović
U Banjaluci izloženi čuvari duhovne tradicije

Banjaluka - Dio kulturne i duhovne baštine srpskog naroda satkane u 43 ikone neprocjenjive vrijednosti predstavljen je javnosti izložbom "Srpski ikonopis od 16. do 18. vijeka iz crkava i manastira sa područja BiH" u Galeriji Akademije nauka i umjetnosti RS (ANURS) u Banjaluci.

Zahvaljujući razumijevanju i blagoslovu episkopa Srpske pravoslavne crkve Jefrema, Hrizostoma, Atanasija i Grigorija te institucijama i ustanovama RS, kao i grupi entuzijasta ova izložba je u nedjelju u Akademiji nauka i umjetnosti RS otvorena povodom 9. januara - Dana RS.

Predsjednik Akademije nauka i umjetnosti Rajko Kuzmanović otvarajući izložbu rekao je da je na izložbi sabran samo dio najznačajnijeg blaga srpske pravoslavne i duhovne kulture, starog nekoliko vijekova.

- Ikone predstavljaju svete ličnosti i događaje i čuvari su naše duhovne tradicije - dodao je Kuzmanović i dodao da je riječ o djelima velike kulturne i istorijske vrijednosti za srpski narod.

Jedan od autora izložbe, istoričar Ljiljana Ševo je istakla da postavka obuhvata ikone i carske dveri iz manastira Žitomislić, Dobrun, Lomnica. Tu su i ikone iz crkava i manastira u Foči, Čajniču, Visokom, Livnu, Sarajevu, Busovaci, Trebinju, Gomionici, kao i crkve brvnare iz sela Blaško.

- Od nekoliko stotina izuzetno vrijednih ikona sa prostora cijele BiH ovdje su izložene one koje imaju srpsko-slavenske natpise, što indikuje da su njihovi autori bili srpski slikari - rekla je Ševo i dodala da su izložena djela najboljih ikonopisaca svoga vremena.

Uz Ljiljanu Ševo, autori ove izložbe su i akademik Milivoje Unković, te direktor Republičkog sekretarijata za vjere Dragan Davidović. Uradivši ogroman poduhvat, uspjeli su na jedno mjesto prikupiti ikone iz svih krajeva BiH, koje, kako poručuju, predstavljaju glavne tokove srpskog ikonopisa iz tog vremena.

Izložba će biti otvorena do 8. marta, a prati je luksuzni katalog na srpskom, engleskom i ruskom jeziku na 84 stranice i fotografije svih izloženih ikona.

Postavke

Planirano je da "Srpski ikonopis od 16. do 18. vijeka iz crkava i manastira sa prostora BiH" poslije Banjaluke bude postavljen i u Trebinju i Bijeljini.

Osim toga, Pedagoški zavod Republike Srpske uputiće dopis svim školama da, u okviru svojih programa, organizovano posjete ovu izložbu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana