Мисија хуманости Павлa Јовичићa из Вардишта не стаје ни послије смрти

Радоје Тасић
Мисија хуманости Павлa Јовичићa из Вардишта не стаје ни послије смрти

Вишеград - Павле Јовичић из села Вардишта код Вишеграда једини је у овој општини, а вјероватно и шире, који је завјештао своје органе послије смрти.

Два пута рањаван у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату, Јовичић је пет пута оперисан на Војномедицинској академији (ВМА) у Београду да би му се спасила нога. У току операција 16 пута примио је велике дозе крви.

- Завјештао сам све органе јер сам увијек презирао материјализам и хедонизам. Сваком ко је здрав бих препоручио да завјешта органе јер је смрт бржа од свега. Зашто да наши органи труну у земљи кад могу некога спасити и продужити му живот - говори Јовичић.

Каже да је и њему неко спасио и продужио живот дарујући добровољно своју крв.

У џепу стално носи картицу добровољног даваоца органа коју му је још 2011. године издала Клиника за нефрологију ВМА.

Објашњава да донорска картица важи само у случају смрти донора, те да се органи могу узети само два сата послије смрти.

- Процедура да се постане донор је врло једноставна. Потребно је отићи на Институт за нефрологију на ВМА, гдје ће медицинско особље узети генералије донора, увести га у базу података и дати донаторску картицу - додаје Јовичић.

Картица мора да се носи увијек са собом како би се у случају смрти скратила процедура и органи што прије узели.

- То је све на добровољној бази, као што су акције добровољног давања крви - каже Јовичић и наводи да је 18 пута даровао најдрагоцјенију течност.

Јовичић се из Београда, гдје је стекао пензију радећи као машински техничар на жељезници, вратио у родно мјесто, гдје повучено живи бавећи се сеоским пословима.

Вели да сви у његовом селу и не знају да је завјештао своје органе јер он то нигдје не истиче.

Његов рођак Чедо Јовичић каже да би ову хуману мисију требало подржати и помоћи онима који желе добровољно да завјештају органе да оду до Београда и ВМА.

- Зар има ишта хуманије него помоћи неком, посебно младима, који се најчешће повриједе у саобраћајним несрећама - каже комшија Драгиша Вучићевић.

У Српској још није могуће завјештати органе јер не постоје институције које се тиме баве, за разлику од ФБиХ, гдје је то омогућено.

Религија

Јовичић истиче да донори органа немају никакву материјалну корист ни привилегију јер је то искључиво хумани чин људи који желе да помогну другима.

- Ово се не коси са хришћанском религијом, посебно православљем, јер оно потенцира хуманост и помагање људима у невољи - каже Јовичић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана