Донаторско вече за манастир у Рожњу на Мајевици

Срна
Донаторско вече за манастир у Рожњу на Мајевици

Лопаре - У аустријском граду Волфурт одржано је донаторско вече на којем је прикупљено 5.000 евра за изградњу манастирског конака Светог Пророка Јеремије у Рожњу на Мајевици, рекао је Срни одборник из Лопара Давор Вићић.

Вићић је био представник општине Лопаре на синоћ одржаној донаторској вечери које су организовали Црквена општина Брегенц, на челу са свештеником Гораном Ерићем, одборник у градској управи Волфурта Јадранко Лешић и предсједник Удружења "Мајевичани" у Аустрији Радислав Ђокић.


Према његовим ријечима, ово је било треће донаторско вече за манастир у Рожњу, који се налази у федералној општини Сапна.

"Општина Лопаре протеклу деценију улаже у обнову манастира Светог Пророка Јеремије у Рожњу, на донаторској вечери прошле године у Лопарама је прикупљено 13.500 КМ, док је на донаторској вечери у организацији Удружења жМајевичаниж у Цириху прикупљено 7.000 швајцарских франака", навео је Вићић.

Осим одборника Вићића, донаторској вечери у Аустрији присуствовали су свештеници из Обудовца, протојереј-ставрофор Зоран Илић, као и протојереј-ставрофор Зоран Илић који службује у Бољенићу на Озрену, који су иницијатори изградње манастира у Рожњу.

Предсједник грађевинског одбора за изградњу манастира у Рожњу је начелник општине Лопаре Радо Савић, који каже да обнова овог храма на Мајевици има вишеструки значај, јер је село Рожањ страдало у протеклом одбрамебно-отаџбинском рату .

"Могућност да у Рожњу функционише манастир биће утјеха и нада за повратак избјеглог становништва и за обнову порушених кућа и имања", каже Савић.

Он је додао да се тиме отвара и могућност да мјештани који не обрађују своја имања и немају намјеру да се врате у Рожањ не продају земљу у бесцијење, него да је дарују манастиру.

Манастир Светог Пророка Јеремије грађен је у Средњем вијеку, а градио га је по народном предању краљ Драгутин. Порушен је за вријеме Турака у 16. вијеку. У остацима темеља сачувана је средњевјековна гробница са три скелета монаха.

Обнова ове светиње почела је 2008. године трудом и залагањем свештеника Зорана Р. Илића и Зорана С. Илића.

У Лопарама очекују да би подизање конака значило и стварање услова за живот монаха, као и повратак расељеног српског становништва на ове просторе.

У село Рожањ се од рата није вратио нико од пријератних 125 породица.
У порти манастира је 2015. године подигнута спомен-чесма за 18 страдалих у одбрамбено-отаџбинском рату.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана