Додик: Мркоњић Град - симбол страдања, али и опоравка

Срна
Додик: Мркоњић Град - симбол страдања, али и опоравка

Мркоњић Град - Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је вечерас на свечаној академији у Мркоњић Граду поводом Дана општине да је овај град симбол страдања, али и опоравка.

"Ово је град чије је становништво под притиском напада хрватских и муслиманских снага морало да оде. Вратили су се и властитим снагама, и уз помоћ Републике Српске и свих добрих људи, обновили град и све виталне функције", рекао је Додик на свечаности поводом Дана општине установљеног као знак сјећања на 4. фебруар 1996. године када су се Мркоњићани, послије петомјесечног избјеглиштва, вратили на огњишта.


Он је нагласио да је Мркоњић Град данас једна од перспективнијих локалних заједница у Српској.

"Зато је важно да, прослављајући дан ове општине, будемо сви на окупу како бисмо подржали опредјељење ове локалне заједнице за што бољи развој и стабилност", рекао је Додик.

Начелник општине Мркоњић Град Дивна Аничић нагласила је да сав свој труд и напоре улаже у обезбјеђивање нових радних мјеста.

"Планирамо да реализујемо још много пројеката из комуналне и друштвене инфраструктуре", навела је Аничићева.

Повеља заслужног грађанина општине Мркоњић Град са златним симболом на свечаној академији уручена је министру рада и борачко-инвалидске заштите Миленку Савановићу за изузетан допринос развоју општине. Добитник овог признања је и косац Милорад Сладојевић за изузетан допринос у његовању традиције и промоцији ове локалне заједнице.

Повељу почасног грађанина општине Мркоњић Град са златним симболом добили су универзитетски професор, историчар Душан Берић за изузетан допринос у области образовања и науке и и педијатар на Клиници за дјечије болести Универзитетског клиничког центра у Бањалуци Стојислав Коњевић за изузетно остварење и допринос у здравству.

Похвалом су награђени породично пољопривредно газдинство "Попадић", те Ђорђе Комленић, Горан Радић и Биљана Рудић за изузетне резултате у привређивању, као и Мићо Станић за изузетан допринос у унапређењу односа Удружења Мркоњићана у Београду са општином Мркоњић Град.

Свечаности у Дому културе присуствовали су и Његово преосвештенство владика бихаћко-петровачки Сергије, потпредсједник Народне скупштине Републике Српске Жељка Стојичић, као и министар финансија Зоран Тегелтија и министар породице, омладине и спорта Јасмина Давидовић.

У културно-умјетничком дијелу програма наступили су Српски византијски хор "Мојсије Петровић" из Београда, Црквени хор Николајевић и Дјечији хор "Мали Принц" из Мркоњић Града, те глумци мркоњићког Градског позоришта и Народног позоришта Републике Српске.

Свечана академија је један у низу догађаја посвећених обиљежавању Дана општине Мркоњић Град.

У Мркоњић Граду је откривена једна од највећих гробница у Републици Српској у протеклом рату у којој је пронађено 181 тијело жртава, а у мањим гробницама још 176 тијела цивила.

Током 117 дана хрватске агресије порушено је и запаљено више од 2.000 стамбених објеката, док је 6.000 кућа оштећено и опљачкано. Ратна штета процијењена је на 670 милиона КМ. Иако се зна ко су починиоци, за злочине у Мркоњић Граду нико није одговарао.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана