До када је могуће тражити надокнаду штете од невремена у Херцеговини?

radiosarajevo.ba
До када је могуће тражити надокнаду штете од невремена у Херцеговини?

Мостар - Стање природне несреће изазвано олујним вјетром које је захватило Мостар, али и цијелу Херцеговину у суботу и недјељу, 23. и 24. фебруара, довело је до тога да је по процјенама повријеђено десетак особа, а причињене су и велике материјалне штете.

Начелник Одјељења за организацију, правне послове, општу управу, цивилну заштиту и ватрогаство Предраг Шупљеглав рекао је да су се активности Службе за цивилну заштиту Града Мостара одвијале у оквиру одредби Закона о заштити и спашавању људи и материјалних добара од природних и других несрећа и подзаконских актова донесених на основу тог закона.

“Ту прије свега мислимо на одредбе закона које се тичу ангажирања снага и средстава цивилне заштите у увјетима елементарних непогода и подзаконских аката који се тичу проглашења елементарне непогоде, дјеловања оперативног центра цивилне заштите и методологије рада Комисије за процјену штета”, казао је Шупљеглав.

Додао је да су службеници Града Мостара који раде у оквиру Службе за цивилну заштиту и ватрогаство били на терену и радили све послове потребне за санирање штете.

“Комуналне и друге надлежне службе такођер су дјеловале на терену у оквиру својих задатака, а ми ни од једне надлежне службе нисмо добили информације да не могу одговорити стању на терену, тако да се нису стекли увјети за проглашење природне несреће. Поред тога, ни стожер Цивилне заштите, који би се у том случају требао састати и на основу процјена с терена прогласити стање природне или друге несреће, није извјештаван”,  истакнуо је начелник Шупљеглав.

Такође, навео је да сви они који су претрпјели одређени вид штете могу поднијети захтјев како би комисија изашла на терен и процијенила штету.

“На основу тог захтјева, односно те процјене, грађани могу поднијети и захтјеве за надокнаду штете, односно за помоћ у санирању штете, који могу преузети у Градској управи”, казао је Шупљеглав.

Командир Професионалне ватрогасне јединице (ПВЈ) Града Мостара Петар Јурић рекао је да су у претходна два дана службеници ПВЈ-а имали 47 интервенција.

“Наш оперативни центар имао је пуно више позива, али говорим само о оним позивима на које смо могли интервенирати. Од тога је било 25 интервенција техничке природе, попут резања оборених стабала и уклањања с цесте, склањање лимова с кровова и слично, док смо имали и 22 пожарне интервенције у којима су горјели димњаци, трава и ниско раслиње, али и куће и станови”, казао је Јурић.

Истакао је да су све интервенције одрађене успјешно и без проблема уз кориштење свих ресурса те огроман ангажман свих радника ПВЈ Мостар.

Рок за подношење захтјева за пријаву штете је 8 дана од дана настанка штете, у супротном захтјев се одбија.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана