У рукама странаца 1.192 предузећа

Милијана Латиновић
У рукама странаца 1.192 предузећа

Бањалука - Повољан пословни амбијент и квалитетна радна снага неки су од разлога због којих стране компаније отварају пословнице у Републици Српској, а у прилог томе говори и податак да на територији 51 локалне заједнице успјешно послују 1.192 стране фирме.

Према подацима Агенције за посредничке, информатичке и финансијске услуге (АПИФ) највише предузећа чији су оснивачи 100 одсто странци послује на подручју Бањалуке, Бијељине, Лакташа, Градишке и Дервенте. У првих десет локалних заједница, у којима су радна мјеста отвориле фирме из иностранства су и Требиње, Зворник, Добој, Источно Ново Сарајево и Козарска Дубица. Судећи према подацима АПИФ-а, велики број тих предузећа бави се трговином, услужним дјелатностима, савјетовањем у пословању, али и производњом одјеће и обуће, електричне енергије, издавачком дјелатношћу и машинском обрадом метала. Међу “странцима” има и предузећа која пружају услуге превоза али и оних која се баве рачунарским програмирањем, те прерадом дрвета и производњом намјештаја.

Начелник Лакташа Ранко Карапетровић каже за “Глас Српске” да, када је ријеч о послодавцима из иностранства, у овој општини претежно отварају предузећа из области машинске индустрије.

- Флексибилни општински прописи су један од водећих разлога зашто странци радо отварају предузећа код нас. Нисмо у могућности да дајемо неке подстицаје, али максимално излазимо у сусрет када је ријеч о административним пословима. Углавном долазе фирме из Словеније, Њемачке и Аустрије - рекао је Карапетровић и додао да иако просјечне плате нису високе ове фирме запошљавају велики број радника.

На врата Дервенте готово свакодневно куцају послодавци из иностранства.

- Управо смо преговарали са једном компанијом из Њемачке која планира код нас да отвори фирму и запосли 30 машинских инжењера, а идућих дана очекујемо и једну фирму из Италије. У нашој општини послује 16 аустријских компанија, десет италијанских, те бројне фирме из Њемачке - рекао је начелник Дервенте Милорад Симић. Додао је да је тешко говорити о томе зашто странци бирају баш ову општину у залеђу Посавине.

- И прије рата смо били индустријски центар. Пословно окружење и сензибилитет општине према вриједним и поштеним привредницима сигурно отварају врата странцима, а свака та фирма и нама је најбоља реклама и мамац за привлачење нових инвеститора - рекао је Симић.

Начелник Котор Вароша Зденко Сакан истиче за “Глас Српске” да се на територији ове локалне заједнице посебно издвајају двије фирме, са 100 одсто страним капиталом, које запошљавају више од 2.000 радника.

- Ријеч је о једној италијанској фабрици обуће и предузећу које се бави машинском индустријом. С обзиром на то да је Котор Варош и прије рата имао развијену машинску и кожарску индустрију, имали смо адекватну радну снагу, а обезбјеђујемо и погодности приликом додјеле земљишта, тако да ова предузећа сада шире пословање - рекао је Сакан.

Земљиште

Зденко Сакан истиче да је највећи проблем Котор Вароша то што општина нема довољно грађевинског земљишта у свом власништву.

- Ту се мало компликује ситуација док се договоримо са приватним власницима, али опет успијевамо наћи начин - рекао је Сакан.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана