Štediše vjerne tradiciji uprkos nižim prinosima

Željka Kokot
Štediše vjerne tradiciji uprkos nižim prinosima

Banjaluka - Banke suvereno drže primat na polju štednje u Srpskoj, a osiguravajuće kuće zbog nerazvijene kulture među stanovništvom teško osvajaju povjerenje iako u mnogim slučajevima nude više prinose.

Iako izrazito niske kamatne stope na štednju u bankama daju prednost osiguravajućim kućama da privuku klijente sa viškom kapitala, oni se radije odlučuju za tradicionalnu štednju. Dugogodišnja tradicija i veći stepen povjerenja u bankarski sektor teško se mogu promijeniti preko noći pa će, prema svemu sudeći, struktura štednje u Srpskoj ostati bez većih promjena.

Predsjednik Udruženja osiguravajućih društava RS Milomir Durmić kaže da polisa životnog osiguranja, pored primarne funkcije koja se ogleda u zaštiti života, obezbjeđuje i značajne prinose, čime se njena prednost u odnosu na klasični bankarski depozit udvostručuje.

- Doživljenjem polise životnog osiguranja osiguraniku je zagarantovan iznos koji je ulagao tokom života plus očekivana dobit čiji se iznos ne može tačno utvrditi - kaže Durmić i dodaje da polisa kumulativno ima više prednosti jer, pored zaštite života i zdravlja, obezbjeđuje prinose u vidu štednje.

Ulaganje u hartije od vrijednosti još se svodi na direktnu kupovinu jer se investicioni fondovi u Srpskoj nalaze u procesu prilagođavanja novoj zakonskoj regulativi kojom im je dat rok od tri godine da iz zatvorenog pređu u otvoreni oblik. To u praksi znači da još ne postoji mogućnost direktnog ulaganja u fondove koji su još zatvorenog tipa, ali uvijek ostaje mogućnost direktne kupovine hartija od vrijednosti koje mogu da obezbijede dobre prinose.

Direktor Društva za upravljanje investicionim fondovima VIB iz Banjaluke Vladan Jović smatra da će se ulaganja u pojedine fondove nakon otvaranja zaista isplatiti i da će se dobar dio kapitala akumuliranog u bankama preseliti na tržište hartija od vrijednosti.

- Još je rano o tome govoriti, ali mislim da će se u dobroj mjeri situacija znatno izmijeniti jer ulaganje u hartije od vrijednosti, osim višeg prinosa, obezbjeđuje i dodatnu prednost u vidu diverzifikacije rizika. Kupovinom više različitih hartija od vrijednosti, od akcija do obveznica, moguće je obezbijediti optimalnu kombinaciju koja obezbjeđuje dobre prinose sa umjerenim rizikom - smatra Jović.

Stanovništvo bi u dogledno vrijeme moglo imati još jednu opciju za ulaganje viška novca, jer bi ove godine RS trebalo da dobije prvi dobrovoljni penzijski fond, o čijem osnivanju pregovaraju Penzijski rezervni fond RS (PREF), Evropska banka za obnovu i razvoj i slovenački fond Skupna pokojninska družba. I u PREF-u ističu da su suočeni sa efektima pada kamatne stope na bankarske depozite.

- Imajući u vidu da se dio imovine PREF-a još nalazi u bankarskim depozitima, možemo potvrditi da je prethodnih godina evidentan kontinuiran pad kamatnih stopa na bankarske depozite. Za fizička i pravna lica koja oročavaju novac u bankama to znači manji prihod od kamata na bankarske depozite, ali, s druge strane, to se može posmatrati i kao pozitivan trend imajući u vidu da dolazi i do pada kamata na kredite koje banke plasiraju građanima i privredi - kaže izvršni direktor Društva za upravljanje PREF-om Saša Stevanović.

Kamatne stope na bankarske depozite

Prosječna kamatna stopa na oročene depozite u bankama u Srpskoj iznosila je na kraju trećeg kvartala 2015. godine 2,29 odsto i znatno je smanjena u odnosu na isti period 2014. kada je iznosila 2,49 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana