Rudnici na vađenju ruda rade samo za termoelektrane

Željka Kokot
Rudnici na vađenju ruda rade samo za termoelektrane

Banjaluka - Rudarstvo u Srpskoj svedeno je na vađenje uglja i lignita za potrebe rada termoelektrana, dok pada obim eksploatacije rude metala i kamena.

U RS trenutno posluju tri rudnika koja ugljem snabdijevaju termoelektrane u Stanarima, Ugljeviku i Gacku, dok se proizvodnja željezne rude odvija u Rudniku "Ljubija" kod Prijedora. Stečajni postupak je sredinom maja ove godine okončao eksploataciju mrkog uglja u Rudniku "Miljevina" u Foči. Samo mjesec nakon što je zapečaćena sudbina fočanskog rudnika, u stečaj je otišao i rudnik "Sase" iz Srebrenice. On je, međutim, nastavio proizvodnju zahvaljujući preduzeću "Gros" iz Gradiške koje ima eksploataciona prava nad rudnim nalazištima.

Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je u prvih osam mjeseci sektor vađenja ruda i kamena smanjio učinak za 2,5 odsto u odnosu na isti period lani.

- Rast proizvodnje od 9,7 odsto ostvaren je samo u oblasti vađenja uglja i lignita, dok su sektori vađenja ruda metala i ostalih ruda i kamena podbacili za 18,2, odnosno 0,4 odsto u odnosu na isti period 2015. godine - kažu u Republičkom zavodu za statistiku.

Sekretar Područne privredne komore Banjaluka Aleksandar Ljuboja kaže da oscilacije u obimu proizvodnje rude i kamena imaju sezonski karakter, a evidentne su i promjene u tražnji za ovim vrstama rude.

- Riječ je o berzanskoj robi čiju cijenu diktira strano tržište. Eksploataciju kamena u najvećoj mjeri određuje obim infrastrukturnih i građevinskih radova. Bliži se zima i kraj sezone zemljanih radova za građevince, što će uveliko uticati na pad proizvodnje kamena - kaže Ljuboja i naglašava da je eksploatacija rude u Srpskoj mahom bazirana na snabdijevanje termoelektrana, dok samo mali dio proizvodnje željezne rude odlazi u izvoz.

Ekonomski analitičar Goran Radivojac kaže da su kineske čeličane prije tri godine izazvale poremećaj koji je doveo do pada cijene čelika na svjetskom tržištu.

- Po svemu sudeći, ovaj problem će potrajati. Rudarstvo je bazična grana proizvodnje na kojoj se ne smije zasnivati privredni razvoj. Proizvodnja rudnika zavisi od intenziteta proizvodnje električne energije i obima radova u građevinarstvu, odnosno od cijena čelika na svjetskom tržištu - kaže Radivojac.

Zaposlenost

Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je broj radnika u sektoru vađenja rude i kamena u prvih osam mjeseci ove godine povećan za 0,4 odsto u odnosu na isti lanjski period.

U oblasti vađenja uglja i lignita broj radnika je povećan za 0,5 odsto, dok je zaposlenost u oblasti vađenja ostalih ruda i kamena porasla za 4,7 odsto. Pad broja radnika od jedan odsto zabilježen je u oblasti vađenja ruda metala.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana