Пропале фирме дугују 179 милиона

Милијана Латиновић
Пропале фирме дугују 179 милиона

Бањалука - Предузећа у стечају и ликвидацији дугују више од 179 милиона марака Пореској управи Републике Српске, а прво мјесто на листи дужника заузела је Фабрика глинице “Бирач” из Зворника са дугом који је премашио 33 милиона марака.

У врху листе тих дужника налазе се и предузеће “Добојпутеви” из Добоја са дугом већим од 11 милиона КМ, “Неимарство” Требиње које дугује више од седам милиона, “Јелшинград” Бањалука са дугом већим од шест милиона и Рудник олова и цинка “Сасе” Сребреница са дугом нешто већим од пет милиона КМ.

У Пореској управи наводе за “Глас Српске” да се од укупног износа потраживања од пореских обвезника у стечају и ликвидацији на потраживања у стечају односи нешто више од 167 милиона марака.

- Пријављена потраживања пореских обвезника у поступку ликвидације износе 9,65 милиона марака, од чега на ликвидације покренуте по службеној дужности од стране суда отпада нешто више од пет милиона марака - навели су у Пореској управи РС.

Истичу да је ова управа, од оснивања до данас, поднијела око 50 захтјева ради утврђивања услова за покретање стечајног поступка.

- Тренутно је у току 220 стечајних поступака и 340 ликвидационих, од чега је 248 покренуо суд по службеној дужности - навели су у Пореској управи.

Послодавци истичу да је међу предузећима у стечају која се налазе на листи дужника Пореске управе највише оних из реалног сектора.

- Углавном је ријеч о предузећима која су производ лоше приватизације и то су дугови који су стари 15 или 20 година. Тражили смо начин да се ти дугови отпишу да бисмо могли пратити шта се стварно дешава, јер ти дугови производе камате које расту и повећавају укупан износ дуга - рекао је члан Скупштине Уније удружења послодаваца РС Саша Тривић.

Економисти кажу да је тешко очекивати да дугови који су се гомилали годинама буду ускоро измирени.

- То су дугови који се провлаче годинама и који ће вјероватно на крају остати ненаплаћени. Таква ситуација на неки начин искривљује слику тренутних потраживања и стања у привреди. Сматрам да би те дугове, настале прије неколико година, па и деценија требало отписати, а да се као потраживања воде износи који су евидентни да се могу наплатити. Потраживања од предузећа која се воде у стечају, која немају никакву имовину, биће веома тешко наплатити - рекао је члан Удружења економиста РС SWOT Предраг Дудуковић.

Репрограм

Предраг Дудуковић истиче да је највјероватније да ће ти највећи дужници наставити само да акумулирају дуг.

- Фирме које траже репрограм углавном имају неки план како да кроз репрограм измире обавезе, али је проблем у томе што се уз репрограм морају плаћати и текуће обавезе, а реално мали је број предузећа међу дужницима која то могу изнијети - истакао је Дудуковић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана