Proizvodnja raste, prerađivači u minusu

Milijana Latinović
Proizvodnja raste, prerađivači u minusu

Banjaluka - Industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj za devet mjeseci ove godine veća je za 5,3 odsto u odnosu na isti period lani, na šta je najviše uticalo povećanje proizvodnje struje, te vađenje ruda i kamena.

U informaciji o statističkim pokazateljima stanja u oblastima prerađivačke industrije koju je juče usvojila Vlada RS navedeno je da je u oblasti proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizaciji zabilježen rast od 27 odsto, dok je na području vađenja ruda i kamena zabilježeno povećanje od 0,7 odsto.

Dobrim rezultatima, prema podacima iz informacije, ne može se pohvaliti sektor prerađivačke industrije, gdje je za devet mjeseci zabilježen pad od 2,4 odsto u odnosu na isti period 2017. godine. 

Prerađivači su iz Srpske za devet mjeseci izvezli proizvode u vrijednosti od 2,34 milijarde maraka, što je za 9,8 odsto više u odnosu na isti period lani.

Međutim, uporedo sa izvozom, porastao je i uvoz prerađevina od voća i povrća, pa je tako na domaće tržište uvezena roba vrijednosti 3,1 milijardi KM, što je za 8,5 odsto više u odnosu na isti period lani.

Sekretar Udruženja poljoprivrede, vodoprivrede, ribarstva, prehrambene i duvanske industrije u Privrednoj komori RS Slavko Stevanović ističe da je proizvodnja hrane i pića u Srpskoj povećana u ovoj godini.

- Proizvodnja duvana i duvanskih proizvoda u RS je od početka godine pala za 89,6 odsto zbog čega je vjerovatno u završnici i evidentiran pad u prerađivačkoj industriji - rekao je Stevanović.

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović smatra da je ovakva slika u industriji, posebno prerađivačkoj, posljedica gubitka radne snage.

- Prerađivački sektor koji ne može da funkcioniše bez ljudi pokazuje prve znake ozbiljnih problema. Ne čudi povećanje proizvodnje struje, te vađenje ruda i kamena jer su to sektori koji zapošljavaju manje radne snage, a većinu posla obavljaju mašine - rekao je Pavlović za “Glas Srpske”.

On ističe da je zadatak Vlade Srpske u ovom momentu da pod hitno smanji opterećenje na plate, kako bi one porasle i na taj način bi se, kaže, zaustavio odliv radne snage sa ovih prostora.

Lakše poslovanje

Vlada je usvojila i informaciju o novom portalu “Jedinstvena kontakt tačka za poslovanje”, koji je zamijenio Registar odobrenja u privredi RS, dostupan je od septembra.

- Kontakt tačka obuhvata bazu podataka, koja se odnosi na postupke, administrativne procedure i formalnosti za pokretanje i obavljanje privrednih djelatnosti - navedeno je u informaciji. Ministri su usvojili i informaciju o izradi dokumenta smjernice za razvoj privrede Srpske.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana