Potraživanja guše male privrednike

Milijana Latinović
Potraživanja guše male privrednike

Doboj - Smanjen obim posla i loša naplata potraživanja ključni su problemi štamparije Udruženja distrofičara Doboj DMP koja mahom zapošljava osobe sa invaliditetom.

DMP je osnovan 1997. godine kao samoodrživ projekat dobojskog Udruženja distrofičara koje je i njegov osnivač, a bavi se svim vrstama štamparskih usluga, od grafičkog dizajna, štampanja obrazaca, knjiga, časopisa, zatim poslova skeniranja, a pružaju i usluge veb dizajna.

Ovo preduzeće trenutno zapošljava osam radnika, od čega pet lica sa invaliditetom. Da bi uopšte mogli da rade u preduzeću, zaposleni, prema zakonu, moraju da imaju 40 odsto invalidnosti ili 70 odsto tjelesnog oštećenja.

Izvršna direktorica preduzeća Nada Stuhli kaže da je štamparija u poplavama 2014. godine bila potpuno uništena, te da su uspjeli da obnove prostorije i obezbijede nove mašine.

- Uprkos svemu, prošla godina se pokazala veoma teška za poslovanje. Evidentno je da se smanjuju potrebe preduzeća za našim uslugama, a još veći problem predstavlja nam naplata potraživanja. Oni sa kojima poslujemo duguju nam određenu sumu novca, a s obzirom na to da smo mi malo preduzeće, svaki dug, makar bio i nekoliko hiljada maraka, za nas je ogroman - istakla je Stuhli. Dodala je da loša naplata dovodi u pitanje i isplatu plata zaposlenima.

- Da je protok novca korektniji lakše bi održavali proizvodnju i imali bi šansu da zaposlimo više lica sa invaliditetom - rekla je Stuhli i pojasnila da su prema propisima o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju sva javna preduzeća, institucije, organizacije i fondovi dužni da početkom svake godine s njima potpišu ugovor na osnovu kojeg će im povjeriti 20 odsto ugovorenih poslova tokom godine.

Stuhli je istakla da su zaposleni u ovom preduzeću prošli obuku za pisanje projekata, te da redovno prate aktivnosti raznih fondova koji dodjeljuju novac za realizaciju novih ideja.

- Prijavljujemo se na javne pozive i kroz projekte unapređujemo i svoj rad. Imamo viziju da proširimo djelatnost, te da u budućnosti ostvarimo saradnju sa udruženjem slijepih čiji članovi se sve češće obučavaju za fizioterapeute. Cilj nam je da idemo u pravcu razvijanja usluga - istakla je Stuhli.

Ideja

Nada Stuhli kaže da je preduzeće osnovano sa idejom da pruži šansu osobama sa invaliditetom da rade i žive od svoga rada.

- Distrofija dovodi do težeg invaliditeta, a da bi uopšte radili neophodno nam je da imamo personalnog asistenta i vozača da nas može bar dovesti u udruženje. Da bismo to ostvarili bio nam je potreban neki samoodrživ projekat - rekla je Stuhli dodajući da sav eventualni višak zarade investiraju u projekte udruženja, nabavku mašina i pomoć članovima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana