Анализа Централне банке БиХ: Рекордна штедња становништва

Анита Јанковић
Анализа Централне банке БиХ: Рекордна штедња становништва

Бањалука - Депозити становништва код комерцијалних банака у БиХ достигли су на крају септембра ове године рекордних 8,9 милијарди марака.

У Централној банци БиХ наводе да су депозити порасли у односу на крај септембра прошле године за 806 милиона КМ или десет одсто, што представља наставак раста кроз дужи период.

- Депозити су достигли највиши ниво до сада, упркос веома неповољним економским условима и ударима на стандард становништва ове године. Треба имати на уму да становништво дио своје штедње реализује и улагањем у хартије од вриједности и полисе осигурања - истакли су у Централној банци БиХ и додали да у укупним депозитима свих домаћих институционалних сектора код комерцијалних банака у БиХ штедња становништва учествује са 58,2 одсто.

Према подацима Централне банке БиХ највеће учешће у расту депозита становништва, посматрано по рочној структури, имају дугорочни депозити становништва. Та категорија депозита порасла је закључно са крајем септембра за 388 милиона КМ или 9,3 одсто на годишњем нивоу.

- То је показатељ повјерења у банкарски сектор и његову стабилност и резултат постојања система осигураних депозита, чији је основни циљ повећање стабилности банкарског сектора и заштита штедиша - кажу у Централној банци.

Становништво највише штеди у КМ, а њихови депозити у домаћој валути износе 3,58 милијарди и чине 40,2 одсто укупне штедње грађана. Депозити у страним валутама износе 5,31 милијарду, од чега се на штедњу у еврима односи 4,81 милијарда КМ.

- Свјетски дан штедње је прилика када се подсјећамо колико је важно настојати да се, у оквиру властитих могућности, ствара финансијска сигурност у виду уштеђевине и да штедња омогућава да се на приступачнији начин остварују постављени циљеви - поручили су из Централне банке.

Према подацима Агенције за банкарство РС, штедња грађана Српске у банкама је у порасту, иако су камате на депозите у паду и најниже су у односу на земље у региону. Укупна штедња грађана РС износи 1,75 милијарди марака, а у шест кризних година биљежи енорман раст и до првог полугодишта ове године порасла је 131 одсто.

Члан управног одбора Удружења банака БиХ Милан Радовић сматра да су грађани препознали сигурност банака, без обзира на стално опадање камата на штедњу.

- Камате на штедњу константно опадају и БиХ у односу на регион има најниже камате стопе - рекао је Радовић.

Предсједник Секције за банкарство Удружења економиста РС SWOT Марко Ђого истакао је да је раст штедње импресиван, али да је проблем што штеди мали проценат становништва.

- Код нас штеде само богати, док се сиромашни задужују. Срећни смо ако можемо прегурати мјесец да не позајмљујемо новац од банака - казао је Ђого.

Према подацима Агенције за банкарство РС, задуженост на нивоу банкарског сектора у Српској износи 2,364 милијарде марака, а рачуница каже да сваки грађанин у просјеку дугује 1.782 марке.

Милански конгрес

Свјетским даном штедње обиљежава се сјећање на Први међународни конгрес штедионичара, који је одржан 31. октобра 1924. у Милану. Представници свјетских штедних установа тражили су на конгресу излаз из кризе коју је проузроковао Први свјетски рат и закључили да је штедња пријеко потребна за развој, а Свјетски дан штедње је установљен с циљем популаризације штедње.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана