Banjalučani udišu vazduh prve klase

Aleksandar Stojanović
Banjalučani udišu vazduh prve klase

Banjaluka - Banjaluka je jedan od rijetkih velikih gradova u BiH koji u kontinuitetu nema problema sa kvalitetom vazduha, pokazuju raspoloživi podaci.

Prema podacima o kvalitetu, a koje redovno i na dnevnom nivou ažuriraju na internet stranici Gradske uprave, Banjalučani gotovo cijeli decembar udišu vazduh prve klase, čime ne mogu da se pohvale stanovnici Sarajeva, Zenice i Tuzle.

Podaci sa portala zrak.ekoakcija.org preuzeti u petak u 12 časova pokazuju da je vazduh u Sarajevu i Ilijašu toliko loš da je opasan za zdravlje ljudi.

- Ozbiljne posljedice moguće su za cjelokupno stanovništvo. Tokom boravka izvan prostorija treba izbjegavati bilo kakve napore. Najugroženije kategorije stanovništva - trudnice, stare osobe i djeca, osobe s respiratornim i srčanim problemima morale bi ostati u zatvorenom - upozoravaju na ovom portalu.

Situacija nije bolja ni u Tuzli, Zenici i Lukavcu, gdje je kvalitet vazduha ocijenjen kao vrlo nezdrav. Poređenja radi u Banjaluci je u četvrtak izmjerena koncentracija PM 10 čestica od 44,81 mikrogram po metru kubnom, što je 13 puta manje nego u Sarajevu, a šest puta manje nego u Zenici.

Lebdeće čestice manje od deset mikrometra (PM 10) ljudi udišu zajedno sa vazduhom i prodiru duboko u pluća. Na taj način mnoge hemikalije opasne po ljudsko zdravlje se prenose do unutrašnjih organa, uzrokujući širok niz oboljenja od kojih neka završavaju i smrću.

Kada su u pitanju PM 2,5 čestice podaci pokazuju da je najveća koncentracija zabilježena u Tuzli, a iznosila je 268 mikrograma po metru kubnom, što je gotovo deset puta više nego u najvećem gradu Republike Srpske, gdje su u četvrtak izmjerena 27,72 mikrograma.

Posljednja analiza gradskog Odjeljenja za komunalne poslove pokazuje da je kvalitet vazduha u Banjaluci tokom novembra bio šest puta bolji nego u istom mjesecu 2016. godine, kada je najveći grad u Republici Srpskoj grijanje dobijao iz stare toplane koja je koristila mazut.

Kako je navedeno u zaključku, prelaskom na biomasu, a što je ekološki prihvatljiviji energent, znatno se povećao kvalitet vazduha. Isporučilac toplotne energije u Banjaluci je preduzeće “Eko-toplane”.

BiH je prva zemlja u Evropi po broju smrtnih slučajeva zbog zagađenja vazduha, a u cijelom svijetu zauzima drugo mjesto, odmah nakon Sjeverne Koreje. Poređenja radi, u Njemačkoj je broj smrtnih slučajeva izazvanih zagađenošću vazduha na 100.000 stanovnika 32,5, a u BiH 230,6.

Jednostavnom matematikom može se izračunati da u BiH godišnje, zbog posljedica zagađenja vazduha, umre oko 8.000 stanovnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana